Kriminalita ve Středočeském kraji klesá

Ve středních Čechách se vloni stalo méně trestných činů než v roce 2008. Jejich počet mezi ročně klesl o 1430 případů. Policisté museli v loňském roce řešit méně násilné kriminality, vloupání i krádeží motorových vozidel. Jediná kategorie, kde počet případů vzrostl jsou vraždy a pokusy o ně. Statistiku uveřejnilo vedení krajské policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalita v kraji klesá | Foto: Policie ČR

Vražd a pokusů o ně se vloni stalo 29 a podařilo se jich objasnit 27. Zůstaly jen dva případy, které zbývají policistům vyřešit. První je střelba na cizince v Poděbradech a druhým je nalezení mrtvého člověka v pěstírně marihuany. Nejvíce násilností se vloni stalo v okrese Praha východ, v Mělníku a Benešově. Naopak bez vraždy zůstalo Berounsko. Nejdramatičtějším případem, který museli policisté vloni řešit, bylo napadení sedmi lidí kladivem, ke kterému došlo na přelomu listopadu a prosince v Mělníku. Policie možná dokonce přehodnotí tento čin z pokusu na vraždu. Zatím k tomu ale nedošlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nehodovost - Jan Ptáček

Ve středních Čechách policisté zjistili 41 170 trestných činů. Násilné kriminality bylo 1162 případů a krádeží přes 9 tisíc. Bohužel více bylo vloni než v roce 2008 trestných činů podvodů. Tady ten počet vzrostl o 253 případů. Zajímavé výsledky policisté zaznamenali i v oblasti drog. Policistům se v minulém roce podařilo objevit 46 varen pervitinu a 11 pěstíren marihuany. Což představuje také nárůst v obou případech o dvě místa. Nejvíce jich bylo objeveno na Kladensku, v okrese Praha - západ a v Berouně. V této souvislosti policisté vytvořili pro obyvatele, kteří by chtěli pomoci, kontaktní telefon a emailovou adresu. Jedná se o telefon 974 861 717 a emailovou adresu drogam.stop@seznam.cz. Policisté ubezpečují, že se jedná vždy o anonymní kontaktování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet policistů - Václav Kučera

Středočeští policisté vloni zaznamenali o téměř 10 900 nehod méně než v roce 2008. K tomu ale musím dodat, že je to zejména kvůli zákonu, který řidičům nabízí možnost, aby si nehodu se škodou do 100 tisíc korun vyřešili sami. Na středočeských silnicích vloni zemřelo 124 osob. To je o 42 méně než v roce 2008. Méně bylo těžce zraněných lidí. Bohužel alkohol hrál hlavní roli u téměř 800 nehod, při kterých zemřelo 14 lidí. Bohužel proti roku 2008 zemřelo vloni kvůli alkoholu o 6 osob více.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kriminalita v kraji - Pavel Jenšovský

Středočeská policie vloni zaměstnala rekordní počet policistů. Za uplynulých dvanáct měsíců přijala 512 lidí. Celkový počet policistů stoupl na 3600. Podle ředitele krajské policie Václava Kučery je toto číslo ale konečné. Na ostatní podle něj nejsou peníze. Krajská policie přijme letos jen 42 lidí. Jsou to policisté, kteří v tuto chvíli studují policejní školu. Zbylých 300 míst bohužel neobsadí.

Policisté budou také zachraňovat životy. Jedná se o projekt Středočeská šance. Vedení krajské policie nakoupilo 6 defibrilátorů, tedy přístrojů určených k masáži srdce. Ty by měli policisté vozit v policejních vozech Volkswagen Passat, které jezdí po dálnicích a měří rychlost. Samozřejmě posádku těchto vozů záchranáři dobře proškolí. Důvodem je, aby policisté dokázali dát první pomoc při nehodě dříve, nežli přijedou lékaři záchranné služby. A asi všichni víme, jak je důležité poskytnout pomoc, co možná nejrychleji. Někdy na tom opravdu závisí životy zraněných lidí. Jeden defibrilátor stál 40 tisíc korun.

Policie ČR, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme