Kritizovaná přerovská ubytovna skončí. Tři postižení klienti už se nečekaně objevili v Brně

Problematická ubytovna pro nemocné v Přerově skončí. Její provozovatel, kterému kvůli podezření na neoprávněné poskytování sociálních služeb hrozí až milionová pokuta, se chystá část ubytovny, kde tito lidé žijí, na konci února zavřít. Někteří klienti už našli nový azyl, byť ne zrovna standardním způsobem – tři postižení se tento týden nečekaně objevili v Brně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v jedné z přerovských ubytoven žijí v nedůstojných podmínkách

Lidé v jedné z přerovských ubytoven žijí v nedůstojných podmínkách | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Tři lidi z přerovské ubytovny pro nemocné někdo ve středu nechal u brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Zaměstnanci zdravotnického zařízení je našli v čekárně u vrátnice.

„Byli mentálně postižení, bylo to evidentní - tápali, bloudili a nevěděli, kde jsou. Takže jsme to řešili s odborem sociálních věcí Magistrátu města Brna, který pro tyto klienty zajistil nějaký pobyt v rámci Brna,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči brněnské nemocnice Marta Ondříková.

Provozovatel ubytovny Pavel Mirga odmítá, že by tyto lidi nechal do Brna převézt, na vlastní pěst však postižení zřejmě necestovali – alespoň podle výpovědi Ireny Márové, příbuzné jednoho z převezených mužů. O přesunu ji prý telefonicky informoval ženský hlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

V problematické přerovské ubytovně natáčela redaktorka ČRo Jana Zemková

„Kdy mně bylo oznámeno: Oni nás zavírají, švagra odvážíme do Brna, a že budou vyšetřovaní. A já říkám: Počkejte, ale vy na ně počkáte? A oni: Ne, my už je zpátky nepovezeme,“ popsala Irena Márová.

Do přerovské ubytovny v Dluhonské ulici se nemocní dostali z léčeben pro dlouhodobě nemocné z celé České republiky.

„Většina klientů jsou zdravotně znevýhodnění po amputaci nohou nebo po mrtvičkách. Oslovila mě zdravotnická zařízení. Požádali o ubytování klientů z důvodů, že byli dlouhodobě na ulici a neměli se kam vrátit. Většina klientů, co je u mě, je opravdu bez domova,“ vysvětloval už dříve provozovatel ubytovny Pavel Mirga.

Jenže klienti žili eufemicky řečeno v ne zrovna dobrých podmínkách. A nejde jen o vzhled ubytovny, provozovatele teď prověřují úředníci kvůli tomu, že nemá oprávnění k poskytování sociálních služeb. Na mikrofon si sice oslovení klienti nestěžovali, to však ještě nevypovídá o všem.

„Mě osobně nejvíc šokoval třeba pán, který byl po mrtvici a plakal a říkal: Potřeboval bych chodit, potřeboval bych se učit mluvit, a nemám tady vůbec žádné možnosti. Říkal: Nemám se jak opláchnout, nemám přístup k umyvadlu a nedostanu se ani do té koupelny, nemám nic jiného než to, co mám na sobě,“ popsala Marie Šuláková, která ubytovnu navštívila jako asistentka senátorky a někdejší zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové. Právě Seitlová (zvolená za KDU-ČSL a Stranu zelených) na případ upozornila.

Mirga se rozhodl po kritice a medializaci část ubytovny, kde nemocní lidé žijí, uzavřít, a to ke konci února. Přerovští úředníci chtějí mít o tom, co bude s více než třemi desítkami klientů dál, jasno příští týden.

ČTK, Jana Zemková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme