Chorvatsko 0:0 Brazílie

Křivoklátsko se dnes stane lesnickým parkem

Česká lesnická společnost dnes vyhlásila Křivoklátsko lesnickým parkem. Stalo se tak na konferenci s názvem ‚Křivoklátské lesnictví ve třetím tisíciletí,‘ která se konala v Roztokách u Křivoklátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na Křivoklátsko | Foto: public domain

Lesnický park Křivoklátsko bude údajně první svého druhu v České republice i ve střední Evropě. Vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla je ale k této kategorii skeptický a dále připravuje vyhlášení Křivoklátska Národním parkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Pecha a František Pelc o vyhlášení lesnického parku v Ozvěnách dne.mp3

„Lesnický park je bouře ve sklenici vody, protože nemá oporu v žádném zákoně, tuto kategorii si vymyslelo několik lidí, kteří jsou přímo zaangažováni na myslivosti na Křivoklátsku a kteří z toho mají určitý profit,“ tvrdí Hůla.

Česká lesnická společnost považuje lesnický park za dobrovolnou aktivitu majitelů či správců lesů, kteří jeho vyhlášením deklarují jasný zájem hospodařit na svých majetcích podle určitých zásad. Ty vytvořila pracovní skupina zřízená ministerstvem zemědělství.

Podle předsedy křivoklátské pobočky lesnické společnosti Miroslava Pechy se nejedná o akci proti vyhlášení národního parku, ale o alternativu, jak využívat krajinu do budoucna.

„Lesníci by chtěli o území pečovat a jsou přesvědčeni, že lesnický park je institut, který jim k tomu vytvoří určitý rámec a budou se v něm moci realizovat.“

Náměstek ministra životního prostředí za Stranu zelených, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc má ale vůči zásahům do křivoklátských lesů výhrady.

„Jsou to často velké holina y nešťastná druhová skladba při obnově porostu. Je potřeba to hospodaření zjemnit.“ Myslí si František Pelc.

Zatímco k vyhlášení lesnického parku Křivoklátsko došlo už dnes, Národní park vznikne nejdříve za rok.

Igor Maňour, Jana Káninská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme