Křivoklátsko se možná stane dalším národním parkem

Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zvýšení počtu území s nejpřísnějším režimem ochrany. Počet národních parků v České republice se tak možná brzy zvýší ze čtyř na pět nebo šest. Ve hře je centrální část Jeseníků a také Křivoklátsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklát (červen 2009)

Křivoklát (červen 2009) | Foto: Adriana Krobová

Tam by měl park zabírat území asi 102 hektarů jižně od Křivoklátu a řeka Berounka by ho dělila na dvě části. Některé obce se ale k myšlence staví vlažně a obávají se, že je bude národní park omezovat. Se starosty křivoklátských obcí dnes proto jednal ministr životního prostředí Jan Dusík.

Podle náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce jsou plány na vyhlášení národního parku na Křivoklátsku zatím daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném vyhlášení národního parku Křivoklátsko diskutovali náměstek ministra životního prostředí František Pelc a starosta Roztok u Křivoklátu Vladimír Melč

"Důvodem je skutečnost, že se více než rok setkáváme se starosty i s veřejností z oblasti a snažíme se kvalitní informovaností dospět k tomu, že návrh podmínek dáme společně, což je lepší než vyhlásit park oficiálním způsobem," vysvětlil Pelc.

Starosta Roztok u Křivoklátu Vladimír Melč by vznik národní park na Křivoklátsku přivítal. Slibuje si od toho zvýšení ekonomické stability regionu, nová pracovní místa a také snadnější přístup k dotacím. Ne všichni s ním ale souhlasí.

"Část spoluobčanů sdílí stejný názor, někteří se ale bojí omezení vstupu do lesa, omezení možnosti získávat palivové dřevo a omezení práva myslivosti," řekl Melč.

Podle Pelce je sice v prvních zónách nejcennějších částí národního parku možný vstup jen po značených cestách, toto omezení by se ale nevztahovalo na místní lidi a jejich příbuzné. "Co se týče palivového dřeva, bude skoro stejně přístupné jako teď," ujistil Pelc.

Starosta Melč vidí největší přínos vzniku parku ve zvýšení turistiky a tedy i příležitostí k podnikání pro místní lidi. "Byl bych rád kdyby turisti nejezdili pouze na hrad, ale zůstali u nás déle," uvedl Melč.

Pelc potvrdil, že podle studií vyhlášení národního parku jednoznačně znamená zvýšení atraktivity regionu a zvýšení jeho návštěvnosti. "Pak už záleží na místních podnikatelích a místních samosprávách jak s tím naloží," dodal Pelc.

Problém zřejmě nebude ani se zákazem chemicky ošetřovat silnice v národních parcích. Podle Melče tento režim platí už teď. "V případě, že se vytvoří ledovka, se dokážeme dohodnout se správou Chráněné krajinné oblasti, která nám udělí výjimku a můžeme silnici posolit a zajistit tak bezpečnou sjízdnost," řekl starosta.

Pelc dodal, že cesty, které používá veřejnost, by se případného území Národního parku dotýkaly jen okrajově.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme