Krizový štáb hledal v Ostravě další možnosti, jak zachránit velké průmyslové firmy

V Moravskoslezském kraji sílí obavy z velkého propouštění a hrozby až dvacetiprocentní nezaměstnanosti. Proto se dnes v Ostravě znovu sešel krizový štáb a zástupci firem. Politici a úředníci hledali možnosti řešení. Nejvíce se mluvilo o těžební společnosti OKD. Ve hře je mimo jiné osud zaměstnanců obou šachet dolu Paskov. Na zprávu o tom, jestli důl končí, čekají stovky hornických rodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí v OKD

Těžba uhlí v OKD | Foto: www.okd.cz

„Nevíme, jak to dopadne,“ říká Cyril Horvát, který jezdí k šachtě ve Staříči u Frýdku-Místku den co den. Až ze Studénky vozí na směny svého syna, protože autobusem to nejde. Strach mají doma všichni.

Těžba uhlí v této šachtě patří k nejdražším v porovnání s celou Evropou. Technika potřebuje investice a Staříč je příliš daleko od ostatních šachet na Karvinsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude krizový štáb postupovat v záchraně velkých průmyslových firem na Ostravsku, zjišťoval redaktor Martin Knitl

Ještě nic nevíme, počkejte do konce prázdnin. V rychlosti to při odchodu z krizového štábu vzkázal generální ředitel OKD Ján Fabián. Čekat na výsledek ale podle Pavla Bartoše z Krajské hospodářské komory v Ostravě nejde. Je třeba hledat kompromis. Ten se ale bez pomoci státu neobejde.

„V podstatě je pravdou, že zásoby uhlí v dole Paskov jsou tak na 20 let. Kdybychom vymysleli útlumový program na 20 let, tak by tam nějaké dotace mohly fungovat. Za 20 let by byl důl dotěžen a bylo by to bezbolestné,“ říká.

Ještě dál jde komunistický náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka. Když má OKD problémy, ať se podle něj projeví i vlastníci této firmy:

„Akcionáři, kteří z tohoto revíru v minulosti inkasovali v řádech miliard, by si měli uvědomit svou společenskou odpovědnost, protože uzavření tohoto dolu vytváří velmi vážný sociální problém v tomto kraji.“

Vlastník OKD, společnost NWR, počítala v prvním čtvrtletí čistou ztrátu v miliardách korun. Na otázku, zda se bude hromadně propouštět i mezi horníky, zatím nikdo jasně neodpověděl.

Ostravský krizový štáb řešil i problémy ocelárny EVRAZ, která má budoucnost plnou otazníků, stejně tak jako další klíčový zaměstnavatel – ArcelorMittal.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme