Krizový štáb hledal v Ostravě další možnosti, jak zachránit velké průmyslové firmy

V Moravskoslezském kraji sílí obavy z velkého propouštění a hrozby až dvacetiprocentní nezaměstnanosti. Proto se dnes v Ostravě znovu sešel krizový štáb a zástupci firem. Politici a úředníci hledali možnosti řešení. Nejvíce se mluvilo o těžební společnosti OKD. Ve hře je mimo jiné osud zaměstnanců obou šachet dolu Paskov. Na zprávu o tom, jestli důl končí, čekají stovky hornických rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí v OKD | Foto: www.okd.cz

„Nevíme, jak to dopadne,“ říká Cyril Horvát, který jezdí k šachtě ve Staříči u Frýdku-Místku den co den. Až ze Studénky vozí na směny svého syna, protože autobusem to nejde. Strach mají doma všichni.

Těžba uhlí v této šachtě patří k nejdražším v porovnání s celou Evropou. Technika potřebuje investice a Staříč je příliš daleko od ostatních šachet na Karvinsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude krizový štáb postupovat v záchraně velkých průmyslových firem na Ostravsku, zjišťoval redaktor Martin Knitl

Ještě nic nevíme, počkejte do konce prázdnin. V rychlosti to při odchodu z krizového štábu vzkázal generální ředitel OKD Ján Fabián. Čekat na výsledek ale podle Pavla Bartoše z Krajské hospodářské komory v Ostravě nejde. Je třeba hledat kompromis. Ten se ale bez pomoci státu neobejde.

„V podstatě je pravdou, že zásoby uhlí v dole Paskov jsou tak na 20 let. Kdybychom vymysleli útlumový program na 20 let, tak by tam nějaké dotace mohly fungovat. Za 20 let by byl důl dotěžen a bylo by to bezbolestné,“ říká.

Ještě dál jde komunistický náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka. Když má OKD problémy, ať se podle něj projeví i vlastníci této firmy:

„Akcionáři, kteří z tohoto revíru v minulosti inkasovali v řádech miliard, by si měli uvědomit svou společenskou odpovědnost, protože uzavření tohoto dolu vytváří velmi vážný sociální problém v tomto kraji.“

Vlastník OKD, společnost NWR, počítala v prvním čtvrtletí čistou ztrátu v miliardách korun. Na otázku, zda se bude hromadně propouštět i mezi horníky, zatím nikdo jasně neodpověděl.

Ostravský krizový štáb řešil i problémy ocelárny EVRAZ, která má budoucnost plnou otazníků, stejně tak jako další klíčový zaměstnavatel – ArcelorMittal.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme