Krizový štáb Prahy 6 řešil možnou nákazu žloutenkou ze závadné vody

Vedení Prahy 6 ráno na svém krizovém štábu rozhodlo, že odteď bude posílat svého zástupce na jednání hygieniků. Ti nevyloučili možné šíření žloutenky z kontaminované vody. Vedení radnice se ale nelíbí, že se informaci dozvědělo až z médií. Kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku lékaře přes 2600 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasklé potrubí (ilustrační foto).

Prasklé potrubí (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Chtějí, abychom jim dali k dispozici statistiku, kolik je tady dětí ve věku do 18 let, které by mohly být případně očkovány proti žloutence typu A. Tyto údaje samozřejmě poskytneme, ale zároveň budeme chtít jasné a konečné vyjádření o tom, co se tady opravdu děje a co tady ještě eventuálně hrozí,“ upozornil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09.

Proč hygienici radnici neinformovali, vysvětlila Českému rozhlasu Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy:

„Informace vyplývá na povrch, protože ji tak televize bohužel uveřejnila. Nicméně my jsme od začátku žádnou takovou informaci netajili, ale nepředpokládáme, že by k takové situaci mohlo dojít.“

Inkubační doba žloutenky je až šest týdnů. Hygienici se kvůli možné nákaze sejdou také s ministrem zdravotnictví.

Bez pitné vody byli obyvatelé Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Náhradní zásobování zajišťovaly Pražské vodovody a kanalizace 60 cisternami. Praha 6 vozila pitnou vodu do škol a domů seniorů a poté ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Pražské vodovody a kanalizace slíbily postižené odškodnit. Peněz se ale dočkají jen lidé, kteří předloží lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny za léky na průjmová onemocnění. Žádostí už firmě dorazilo přes 1300.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme