Krkonoše chtějí lákat turisty na nové rozhledny

V Krkonoších vyrostou během příštího roku nové rozhledny. Na české i polské straně hor by měly oživit už tak historicky nebo přírodně zajímavá místa. Na české straně to bude například Žacléř nebo Stachlberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled ze Stohu na Kozí hřbet | Foto: Standa Soukup

Krkonoše dosud v počtu rozhleden výrazně zaostávaly za sousedními Jizerskými horami. To se ale změní díky projektu Místa plná rozhledů, který koordinuje Euroregion Glacensis.

V roce 2014 vyroste v Krkonoších devět vyhlídkových věží, které by měly region zatraktivnit a přilákat nové návštěvníky.

„Všechny rozhledny jsou vystavěny na turisticky významných místech. Věřím, že produkt napomůže zvýšit atraktivitu daných míst, jako je třeba Stachlberg,“ říká sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové rozhledny v Krkonoších se zajímala redaktorka Hana Novotná

Dlouhou dobu byla jedinou krkonošskou rozhlednou ta na vrchu Žalý na Benecku. Postupně se k ní přidávaly třeba vyhlídková věž na Černé hoře nebo rozhledna nad Pecí pod Sněžkou. Celkově ale Krkonoše krajem rozhleden nikdy nebyly.

„Je otázka, čím to je. Sousední Jizerské hory jsou naopak známy velkým množstvím historických rozhleden. Myslím si, že je to tím, že Krkonoše jsou vyšší hory a mají dost míst nad hranicí lesa, odkud je přirozený výhled a kde není potřeba rozhledny stavět,“ uvádí historik Jiří Louda.

Nové rozhledny by měly vzniknout na atraktivních místech na české i polské straně hor. I když projít je všechny za jeden den kvůli vzdálenostem nebude možné, cesta po rozhlednách bude přece jen propojená.

„Při návštěvách nových rozhleden budou sbírány kódy a budou získávány dárky,“ doplňuje Štefek.

Různé podoby rozhleden

Každá rozhledna bude vypadat jinak. Architekti přihlíželi hlavně ke klimatickým podmínkám daného místa, a tak na nejexponovanějších místech budou rozhledny z betonových tvárnic, jinde dřevěné, v Polsku hlavně kamenné.

Postavit v Krkonoších vyhlídkovou věž a navíc takovou, která přestojí i dlouhou zimu, není vůbec jednoduché. Jiří Louda vzpomíná, že svým vývojem si prošla i nejstarší a nejznámější krkonošská rozhledna na Žalém.

„Předcházela jí starší železná rozhledna, které zase předcházela kamenná vyhlídková plošina. Byla tam postavená jakási pyramida,“ dodává Louda.

V současné době je na všechny nové rozhledny vydané stavební povolení a vypisují se tendry na zhotovitele. Ti by měli přes zimu sehnat materiál a na jaře začít stavět. Všechny nové krkonošské rozhledny by měly být hotové do konce roku 2014.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme