Česko 1:0 Rakousko

Krkonoše hlásí 15 centimetrů nového sněhu, vítr a sněžení

Silný vítr a husté sněžení komplikuje dopravu hlavně ve vyšších polohách. Vítr v nárazech na Sněžce dosahuje až 110 kilometrů v hodině. Krkonoše hlásí 15 centimetrů nového sněhu. Silnice jsou zde sjízdné jen s maximální opatrností. Ve vyšších polohách se navíc tvoří sněhové jazyky nebo závěje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husté sněžení zasáhlo i Liberecký kraj | Zdroj: ČTK

V Krkonoších hustě sněží a fouká i ráno. „Možná je to i víc než těch 15 centimetrů, protože vzhledem k tomu silnému větru, který sníh rozfoukává, se to špatně odhaduje,“ hlásí z Pece pod Sněžkou reportér Radiožurnálu Martin Pařízek. V souvislosti s hustým sněžením stouplo i lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové stupnice.

Silnice jsou sice průjezdné, ale silničáři doporučují maximální opatrnost. Vozovky stále projíždějí pluhy a odstraňují naváté sněhové jazyky, což je do určité míry velmi sisyfovská práce, neboť silný vítr projeté ‚koryto‘ téměř ihned zafoukává. K posypu kvůli kontinuálnímu pluhování téměř nedochází. Potíže mají na opět kamiony, zejména směrem na Harrachov, kde je uzavřený přechod do Polska. V dopoledních hodinách byl kvůli komplikacím na polské straně uzavřený pro kamiony i přechod v Náchodě. Komunikace je zde však již opět průjezdná.

Podle předpovědi má vítr přechodně ustávat až odpoledne. Do té doby se očekává spíše jeho zesílení. Podobně je to i s hustým sněžením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše, informoval v Ranním Radiožurnálu o počasí v Krkonoších

Česko trápí silný vítr, dopoledne ještě zesílí

Číst článek

Sněhový příval znamená také zvýšenou pohotovost pro Horskou službu.

„Počasí není úplně mimořádné, ale přesto vzhledem k tomu většímu množství sněhu a k tomu silnému větru nedoporučujeme hřebenové túry po celých horách Krkonoších,“ varuje Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Stupeň číslo dvě má vzestupnou tendenci. Jeho vyhlašování či zvyšování záleží zejména na tom, jak rychle bude i nadále přibývat sněhu a jak ho bude vítr přeskupovat.

V příštích dnech, až se zlepší počasí, doporučuje Horská služba chodit ve větší skupince o minimálně třech účastnících. Vhodné je také nahlásit na ubytování, kam vyrážejí a kdy se vrátí. Knihy vycházek, které byly na horských boudách k dispozici a kam se podobné údaje zapisovaly, jsou už minulostí.

Vleky a lanovky by zatím měly jezdit normálně, záleží ovšem na směru větru. V závislosti na něm je možné, že některé tyto služby provoz omezí nebo zastaví.

Martin Pařízek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme