Krkonošské skiareály letos investovaly hlavně do zasněžovacích systémů

Loňská zima opět připomněla, jak jsou české lyžařské areály citlivé na nedostatek sněhu. Výjimkou nejsou ani nejvyšší české hory. V Krkonoších tak většinou provozovatelé středisek před zimou neinvestovali do nových lanovek, ale především do špičkových zasněžovacích systémů, které dokážou vyrábět sníh i při teplotách kolem nuly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařský svah Němčičky

Lyžařský svah Němčičky | Foto: TJ Sokol Němčičky

Do zasněžování na šesti sjezdovkách investovali například ve spojeném středisku Černá hora Pec. „Tři jsou na Černé hoře, tři jsou v Peci pod Sněžkou,“ říká za areály Zina Plchová.

V Peci na sjezdovce Vysoký svah také vznikne funline, tedy zábavná trať s klopenými zatáčkami, překážkami a osmimetrovým tunelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžařské areály v Krkonoších letos vylepšovaly zasněžování. Větší investice kvůli slabé loňské zimě odložily. Natáčel tam Jiří Fremuth

Velkou novinku mají ve Vrchlabí, vlek na Kněžický vrch tam nahradí čtyřsedačková lanovka. Středisko tak vychází vstříc rodinám s dětmi.

„Doba jízdy 7 nebo 8 minut už je dlouhá, zejména menší děti už byly unavené. Ale také rodiče, takže prostě už to nevyhovuje, zařízení okolo tisíce metrů už vyžaduje lanovou dráhu,“ vysvětluje majitel střediska Jan Imlauf.

Umělé zasněžování vylepšují například ve Špindlerově Mlýně. „Děláme různé přípravy, samozřejmě údržby na zimní sezonu, dělá se rekonstrukce zasněžování,“ popisuje vedoucí provozu střediska Jiří Kolín.

Zasněžování Skiareálu Lipno | Foto: Lipno Servis, s. r. o.

Velké novinky nemají ani v Rokytnici nad Jizerou. Může za to podle ředitele areálu Jiřího Krtičky mimo jiné špatná loňská zima.

„Investice se letos nekonají. Na to letos nebylo, ale žijeme a jsme připraveni rozjet sezonu tak jako normálně. Nic tomu nebrání.“

Nové zázemí pro lyžaře pak dokončují v nejzápadnějším středisku Krkonoš, v Harrachově. Ve víceúčelovém centru najdou milovníci zimy hlavně služby, jako restauraci, bar nebo půjčovnu a servis vybavení. Tak jako jinde tam vrcholí poslední přípravy před zimou.

„Sundavají se sedačky, dělají se defektoskopie lan, kontroluje se tam, jestli je všechno v pořádku, připravují se všechny ty věci tak, aby to na zimu spolehlivě fungovalo. Zima má 100 či 120 dnů a my si nemůžeme dovolit ani jeden den stát,“ připomíná za harrachovský skiareál Milan Goč.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme