KRNAP a Rokytnice se přou o provoz lanovky na Lysou horu

Lanovka, která končí jen pár metrů pod vrcholem Lysé hory v Krkonoších, vozí turisty jen v zimě a v létě kvůli ochraně přírody stojí. Teď ale mají ochranáři na stole petici, která požaduje zrušení letitého zákazu. Přidalo se k ní i město Rokytnice nad Jizerou. Lysá hora přitom patří k nejvzácnějším, a tedy nejpřísněji chráněným místům v Krkonoších.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestník

Rozcestník | Foto: Standa Soukup

Národní park Krkonoše pod vedením ředitele Jana Hřebačky znovu odolává tlaku na povolení letního provozu lanovky, jejíž horní stanice končí v první zóně. Zatím mu prý žádná analýza neřekla, že by sem turisty mohl pustit i mimo zimní měsíce bez toho, aby příroda nevratně neutrpěla.

„Lysá hora je jeden ze šesti vrcholů, které v Krkonoších zasahují do arktoalpinské tundry. Už dlouhou dobu diskutujeme o tom, jestli prolomit zákaz letního provozu do první zóny národního parku, nebo ne,“ uvedl Hřebačka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Husárová sledovala diskuze o lanovce na Lysou horu

„Na druhou stranu musím říct, že velmi dobře rozumíme požadavkům Rokytnice, že je to projekt, který je pro ně zásadní, a proto hledáme variantu, která by letní provoz umožnila,“ dodal.

Podle starosty Petra Matyáše by totiž spuštění lanovky během léta městu jednoznačně pomohlo.

„Stojí tady zařízení, které může jezdit jen v zimě a v létě je nevyužité, to je jedna věc. Druhá věc je, že Rokytnice se postupně během posledních 10 let dostala do situace, kdy zanikl textilní průmysl, skončila spousta továren a v tuto chvíli je Rokytnice závislá jen na cestovním ruchu,“ vysvětlil.

Lidé prý věří, že pokud bude lanovka vyvážet turisty na Lysou horu i v létě, bude se tu dařit lépe, jak potvrdil místostarosta Petr Kadavý:

Existují kompromisní návrhy

„Veřejnosti, podnikatelům, provozovatelům, penzionům, čemukoliv, co souvisí s cestovním ruchem, velmi těžko vysvětlíte, proč lanová dráha, která je postavená a která už existuje, nemůže jezdit v létě, proč je její provoz natolik nebezpečný.“

Podle něj lidé nedokážou pochopit dosah škod, které může člověk v přírodě napáchat a nepovažují požadavky na ochranu rostlin a živočichů za dost důležité argumenty.

Ochranáři a vedení města zatím dali na stůl pět možností, jak spor vyřešit. Kromě dvou krajních se mluví o třech místech, kde by mohla být letní mezistanice lanovky. Zatím to ovšem na shodu nevypadá.

O jednotlivých variantách se má rozhodnout během několika měsíců. Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře je třeba nejprve zjistit, jak velké riziko poškození přírody hrozí:

Ochranáři se bojí cyklistů

„Neříkáme, že ne, ale pochopitelně nemůžeme z titulu orgánu ochrany přírody rezignovat na to, že jsme v první zóně národního parku. V České republice není více chráněné území.“

„Je to území, které jsme vyklidili, přestože tam za první republiky byla cesta a armáda tam vybudovala bunkry. Ale vyklidili jsme ho a příroda se tam stáhla a žije tam bez vlivu člověka - přes léto, v zimě se tam lyžuje,“ vysvětlil.

Na vrcholu Lysé hory a v jeho okolí jsou podle ochranářů zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů a žije zde zásadní část krkonošské populace tetřívka obecného.

Ochranáři se obávají i toho, že pokud letní provoz lanovky pro pěší povolí, budou zanedlouho odolávat i tlaku cyklistů, kteří na vrchol Lysé hory budou chtít také.

Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme