Krnov má před povodní ochránit 27metrová hráz, ekologové jsou proti

Zástupci Povodí Odry a Hnutí Duha Jeseníky znovu jednali o budoucí přehradě v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Nádrž se má začít stavět v roce 2016 a má ochránit Krnov a okolí před stoletou vodou. Podle ekologů je hráz zbytečně velká a bude mít negativní dopady na přírodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové Heřminovy na Bruntálsku | Foto: www.noveherminovy.net

Hnutí Duha bojuje proti způsobu, jakým se posuzuje vliv přehrady na životní prostředí (EIA). Studii nechává ministerstvo životního prostředí vypracovat jen na vládou schválenou malou variantu přehrady, která by Krnovu a okolním obcím poskytla ochranu před stoletou vodou. Hnutí Duha to považuje za zbytečně „nadstandardní“ a požaduje snížení jen na dvacetiletou vodu.

Hnutí také chce, aby se posoudil vliv všech možných variant na životní prostředí, nikoli jen malé. Až o variantě, u které by se ukázalo, že přírodu zatíží nejméně, by se podle nich mělo uvažovat. Posudek je podle Hnutí Duha špatně provedený a zvažují možnost napadnout jej u soudu.

Hráz vysoká 27 metrů podle ekologů přeruší biokoridor v údolí řeky Opavy a může se změnit také mikroklima celé oblasti. Zástupci Duhy mluvili také o takzvané hladové vodě, která podle nich vzniká pod přehradní hrází, kde se drží splaveniny, štěrk a podobně. Voda, která vytéká z přehrady, je potom příliš živá a podemílá koryto řeky.

ČTĚTE TAKÉ: Nové Heřminovy má zaplavit voda. Lidé tomu stále nevěří

Podle zástupců Povodí Odry se o přehradě jedná už od roku 1997 a za tu dobu už byly všechny možné varianty několikrát zhodnoceny a prověřeny. Je proto prý zbytečné zkoumání opakovat. Výstavbu malé varianty nádrže doplní ještě další úpravy na tocích, například rozšíření koryt.

Povodí Odry stojí za tím, že jde o nejlepší variantu řešení. Ochrana před stoletou vodou je podle nich standard a Krnov a okolí ji určitě potřebují.


Zvětšit mapu

Jana Jeckelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme