Krnovskou Flemmichovu vilu poničila voda. Bude se znovu opravovat

Vzácná Flemmichova vila v Krnově je poničená. Zaplavila ji voda z prasklé trubky na toaletě. Havárie se stala v nejvyšším patře budovy, voda tam stříkala celou noc a protekla až do sklepních prostor. Teď ve vile naplno běží záchranné práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborná firma končí s úklidem | Foto: Pavel Pavlas

Na vstupu nápis z technických důvodů uzavřeno a hned za ním velká sušička. Právě ta má teď nejvíce práce.

„Snažíme se vysušit celou budovu, máme zapnuté topení, sušáky, které odsávají vlhkost a budeme tady 14 dnů větrat, sušit a čekat, až to vyschne,“ popisuje záchranné práce pracovnice informačního centra Marcela Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Škody v nedávno opravené vile přiblížila Iva Havlíčková

Voda se trubkou v patře prodrala v noci, kdy ve vile nikdo nebyl. Během několika hodin poškodila stropy, štukové stropy i podlahy. Vše nedávno důkladně zrekonstruované pod dohledem památkářů a znovu otevřené pro návštěvníky.

„No, bylo to pěkné, opravili to do původního stavu. Bylo to hezké,“ říká Stanislav Herblich, který byl nedávno ve vile na prohlídce. Jenže teď se dovnitř veřejnost zase nějakou dobu nedostane. Voda přitom poškodila i sbírky.

„Byla tady výstava pokrývek hlavy ve spolupráci s muzeem v Šumperku. Pár exponátů bylo vodou poškozeno, ale řešíme to v rámci pojistky. Jsme na to pojištěni,“ upřesňuje vedoucí centra Kateřina Lindovská.

Exponáty se nyní suší v depozitáři. Až za několik dní vypnou sušičky i ve vile, došetří odborníci rozsah škod a pak bude jasné, jaké opravy bude muset vzácná stavba podstoupit.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme