Kroměříž pomůže uprchlíkům z Iráku. Do města by mohly přijít až čtyři rodiny

Tři až čtyři uprchlické rodiny by mohly najít útočiště v Kroměříži. Půjde výhradně o pronásledované křesťanské imigranty z Iráku. Za iniciativou stojí nadační fond Generace 21, který chce uprchlíkům pomoct nezávisle na podpoře od státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci, běženci, migranti, uprchlický tábor (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Jsou internováni v táborech, dochází tam k systematickému vyhlazování. Pokud jim nepomůžeme, zemřou,“ popisuje kroměřížský lidovecký místostarosta Pavel Motyčka.

Šéf nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant připomíná, že už existuje seznam 152 křesťanských uprchlíků z Iráku, které chce co nejdříve dostat do České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kroměříž chce řešit uprchlickou krizi po svém. Natáčel Pavel Sedláček

„Chtějí pracovat, klidně za osm tisíc, přestože jsou tam učitelé, veterinář, stavební inženýr, ředitel školy. Když se to podaří, tak přijedou, budou první jeden až tři měsíce společně na místě. Proběhnou lékařské prohlídky, první seznámení se situací v ČR a také intenzivní výuka češtiny,“ uvádí.

V Kroměříži by rodiny z Iráku měly žít v různých bytech po celém městě. Určitě není podle Jana Talafanta cílem vytvořit ghetto.

Vhodné byty k pronájmu už tuzemští jednotlivci i farnosti nabízejí, náklady by měly pokrýt farnosti a nadační fond. „Ti lidé musí mít samostatný byt, samostatné sociální zařízení,“ říká Talafant.

Polsko dokázalo syrské křesťanské uprchlíky dostat do země během pěti týdnů od vzniku tamní humanitární iniciativy, nadační fond Generace 21 by v tuzemsku chtěl totéž zvládnout v případě perzekuovaných iráckých imigrantů během tří měsíců.

Pavel Sedláček, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme