Kroupy zasypaly zejména střední a jižní Čechy. Někde je museli odklízet traktorem

Do Česka dorazily silné bouřky s krupobitím. Na některých místech, zejména ve středních a jižních Čechách, padaly dokonce kroupy o velikosti dvou až tří centimetrů. Situace už se ale zklidnila a bouřky během večera zeslábly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský Milín se potýkal s přívalem krup | Foto: Jan Charvát

„Dnes bouřilo hlavně v západní polovině Čech. Bouřky se začaly vytvářet po poledni na jihu Čech kolem Strakonicka a postupovaly přes Plzeňsko dále k severu do středních Čech a navečer dorazily i do Ústeckého kraje. V bouřkách se lokálně vyskytl přívalový déšť, úhrny kolem 40 litrů na metr čtvereční za hodinu,“ shrnuje Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Například v Praze kvůli lijákům na chvíli zkolabovala hromadná doprava. Ve středních Čechách zase padaly kroupy nezvyklých rozměrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad Českem se přehnaly silné bouřky s krupobitím. To potrápilo zejména obyvatele středních a jižních Čech

„Padaly veliké kroupy, některé jak pingpongové míčky. Lžící lesního traktoru jsme museli prohrnout některé ulice. Nedalo se tam vůbec chodit, byla tam kvanta krup,“ líčí starosta Milína u Příbrami Pavel Nykl.

Také jinde museli kroupy odklízet. „Jedno z nejsilnějších krupobití jsme zaznamenali na Hořovicku, kde opravdu kroupy v místě, kam je voda spláchla, vytvářely poměrně silnou vrstvu,“ potvrzuje Mejstřík.

Na Prachaticku a Strakonicku ničily kroupy úrodu i kapoty aut. Jihočeští hasiči museli kvůli bouřkám zasahovat u přibližně 30 případů.

Středočeský Milín se potýkal s přívalem krup | Foto: Jan Charvát

„Nemáme informace, že by se jednalo o něco dramatického. Ve většině případů se jednalo o čerpání vody ze sklepů či o pročišťování propustků. Nejvíce zasaženo bylo Českobudějovicko a Strakonicko,“ upřesňuje mluvčí Vendula Matějů.

Meteorologové počítají s tím, že vlna bouřek zasáhne republiku také zítra, i když ne tak intenzivní. Pršet by mělo zejména v severní a severovýchodní polovině území. Lokálně se pak budou bouřky vyskytovat i v dalších dnech.

Teploty ale budou podle předpovědí příjemné. „Během zítřka čekáme teploty mezi 19 a 23 stupni Celsia, ale na severovýchodě vystoupí až na 25 stupňů. Ve středu čekáme 20 až 24 stupňů a postupně budou teploty stoupat. To znamená, že ve čtvrtek by měly být kolem 24 stupňů, v pátek kolem 25. Na víkend bychom se mohli dočkat teploty mezi 25 a 29 stupni,“ přibližuje Mejstřík.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme