Kry na Otavě začal ze břehu bourat velký bagr

Nahromaděné kry, které na Klatovsku ucpaly koryto Otavy, se dnes podařilo z velké části odstranit. Mohutný bagr během dne uvolnil odhadem přes 800 metrů toku, když dlouhým ramenem ze břehu rozbil nahromaděnou bariéru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledové kry na Otavě. | Zdroj: ČTK

Dnes ráno tam najel těžký bagr s dlouhým ramenem, který rozbíjí nahromaděnou bariéru ze břehu. Stroj začal kry rozbíjet zhruba v místech, kde včera neúspěšně pracoval i pásový obojživelník.

„Povodí Vltavy tam zaslalo těžkou techniku s dlouhým ramenem, která se pokouší ledy postupně uvolňovat. Celkem se jí daří zatím ledy rozmělňovat. Začali jsme u Prácheňského jezu a jdeme směrem proti proudu. V současné době asi dvě stě, tři sta metrů nadjezí je řeka relativně volnější,“ popsal po poledni Petr Hovorka z Povodí Vltavy.

Díky narušení ledu se mohutná masa ledové bariéry dala nakonec sama do pohybu a odplula po toku. „Bagr s dlouhým ramenem začal narušovat ledy. Ušel zhruba sedm set, osm set metrů. Potom se dostal tam, kde začala ledová bariéra, která byla místy vysoká zhruba čtyři metry a začal to postupně odebírat,“ popsal starosta Velkých Hydčic Jaroslav Portášik.

Voda se podle něj nato vrátila do koryta. „Byli jsme to kontrolovat nad vesnicí. Jsou tam dvě zhruba stometrový plotny. Ty už nás ale v žádném případě neohrozí,“ dodal starosta Velkých Hydčic.

O nasazení bagru rozhodla povodňová komise poté, co se včera nepovedlo prorazit kry těžkým obojživelným vozidlem hasičů.

Monika Červená, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme