Kry zvedají hladiny řek na Turnovsku. V Dolní Sytové je zatopeno několik domů

Ledové kry a tání sněhu během dneška zvedaly hladiny některých řek v Česku. Největší problémy hlásí Liberecký kraj, kde třetí stupeň povodňové aktivity překonal Panenský potok v Pertolticích a Jizera v Dolní Sytové. Aktuálně jsou v ohrožení obyvatelé obce Rakousy u Turnova, kde se vytvořila bariéra z ledových ker. Na krajském úřadě už proto zasedla povodňová komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči evakuovali v Dolní Sytové na Semilsku čtyři lidi. Voda tu zaplavila deset objektů, převážně rekreačních | Zdroj: ČTK

Kry se začaly lámat na řece Jizeře v Železném Brodě. Masa ledu se na chvíli zarazila o stavidla na jezu, ta ale nápor nevydržela. V Dolní Sytové proto voda zaplavila několik převážně rekreačních domů. Teď hrozí nebezpečí v Rakousech na Turnovsku.

V Rakousích u Zrcadlové kozy se nahromadily kry až do výšky tří metrů a zatarasily řeku. Voda z Jizery už v odpoledních hodinách zaplavila garáže a zahrady domů.

„Vypadá to tu jako o největších povodních co jsme tu měli,“ říká starostka Rakous Milena Bílková a dodává, že obyvatelé obce se teď nejvíce bojí toho, že by se sem dostaly další kry, které by mohly narazit do domů poblíž řeky.

Povodí Labe se snaží situaci řešit, ale jejich nejmodernější bagr na to nestačí. S hasiči tedy domlouvají nasazení obojživelných vozů, které by mohly hradbu ledových ker prorazit.

V Libereckém kraji platí stav povodňového ohrožení

Číst článek

Na Libereckém kraji se kvůli situaci v Rakousích sešel v 17 hodin krizový štáb. Krajská povodňová komise by mohla požádat o těžkou techniku hasičů z Hlučína nebo jednat o odstřelu ledové masy.

Kry ohrožovaly i Mydlovary

Nahromaděné kry v Úterském potoce ohrožovaly po celý den vesničku Mydlovary na severním Plzeňsku. Led od rána bránil průtoku vody a hrozilo zaplavení obce. Na dvou místech se podařilo kry rozbít bagrem, třetí - nejsilnější úsek ale museli hasiči odstřelit.

„Na jednom místě došlo k nahromadění ker o délce zhruba 150 metrů a výšky téměř dvou metrů. To nebylo možné rozbít příslušnou technikou a na místo byli povoláni střelmistři z Jihomoravského kraje. Došlo k odpálení nálože a kry se posunuly,“ říká Pavla Jakoubková z Hasičského záchranné sboru Plzeňského kraje.

Hasiči provedli také monitoring na Hracholuské přehradě, kam ústí Úterský potok, zda nedochází k zaplavování chatové oblasti. K tomu naštěstí nedošlo a všechny bariéry z Úterského potoka se podařilo odstranit.

Druhý stupeň je na říčce Březná

Během noci byly problémy na Šumpersku, kde dosáhla třetího stupně Morava v Moravičanech. V tuto chvíli je pekel Veroniky Slámové z Povodí Moravy situace stabilizovaná, druhý stupeň platí už jen na říčce Březná v Hoštějně:

„Situaci ještě řešíme na Moravské Sázavě, i zde nám naštěstí zafungovala téměř poloviční nádrž Moravská Sázava, kterou jsme měli vypuštěnou. Ta se nám přes noc naplnila téměř po okraj a nyní postupně odpouštíme vodu tak, aby neohrozila okolní obce. Na případně problémy jsme nachystáni a jsme připraveni zasáhnout jak našimi stroji, tak případně s hasiči.“

Vylité řeky hlásí i Vysočina

Vylité řeky, uzavřené silnice a zatopené sklepy hlásí také Vysočina. V průběhu dneška překročila několikrát třetí povodňový stupeň hladina Svratky v Dalečíně.

Vylitím hrozila i Moravská Dyje v Janově. Tající sníh zaplavil hned několik silnic na Vysočině. Obchvat na Bohdalov musel být na několik hodin dokonce zcela uzavřen. Rychlostní omezení stále trvají na několika silnicích, kde se voda vylévá do cesty.

Svratka v Dalečíně hlásí střídavě druhý a třetí stupeň povodňové aktivity. Pracovníci povodí hlásí dvojku a trojku na Svratce ve Veverské Bítýšce a na Moravské Dyji v Janově. Jedničku na zhruba polovině všech toků.

Vyšší polohy Vysočiny dnes trápí nejen tající sníh, ale i problémy s ledem, který se uvolňuje a brání průtoku vody v korytech. Na pomoc vyrazili hasiči za posledních 24 hodin asi třicetkrát. Led rozbíjejí pomocí nástrojů v rukách nebo pomocí bagrů.

Kry nahromaděné v korytě řeky Třebůvky v Jeřmani u Bouzova na Šumpersku způsobily rozlití řeky do luk kolem obce | Foto: ČTK

Bariéru z ledových ker odstraňovali hasiči v Nedvědici na Tišnovsku, kde hrozilo, že se voda rozlije mezi rodinné domy. Led se ale podařilo rozbít.

„Naštosovalo se to tady, v podstatě se hladina zvedla o 1,5 metru a hrozilo, že se to rozlije až do baráků. Takže jsme to na začátku zkoušeli uvolnit s hasiči. Led ale měl 30 centimetrů, tak jsme si s ním neporadili, akorát jsme ho prosekali, aby voda alespoň odtékala,“ říká starosta Nedvědice Pavel Vejrosta a pokračuje:

Tající sníh a kry mohou v Libereckém kraji způsobit záplavy

Číst článek

“A protože povodí Moravy má větší problémy dál na Vysočině, tak se nám to podařilo před chvilkou uvolnit bagry a kry odplavaly do Svratky. Snad už jsme z nejhoršího venku.“

Přes noc bude sníh tát méně

Další výrazné zvyšování hladin už hydrometeorologický ústav neočekává. V noci se ochladí a sníh tak už bude tát méně.

„Během noci čekáme od severu oblačno až zataženo, zpočátku bude ojediněle postupně místy se budou vyskytovat sněhové přeháňky, pod 400 metrů i smíšené nebo dešťové. Teploty v noci klesnou na plus tři až minus jeden stupeň Celsia. Vhledem k tomu, že se bude ochlazovat, tak hladiny toků se už během noci a zítřka příliš zvyšovat. Intenzita tání sněhu se výrazně sníží,“ říká meteoroložka Marie Odstrčilová.

Olga Štrejbarová, Monika Červená, Eva Malá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme