Kupčení s hlasy v Českém Těšíně řeší soud

Soud právě začíná řešit jednu z největších volebních afér - kupování hlasů v Českém Těšíně. Soudci přijeli přímo do města a na radnici mají rozhodnout, jestli výsledek tamních komunálních voleb platí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud Ostrava projednává v budově radnice v Českém Těšíně stížnost na průběh komunálních voleb | Zdroj: ČTK

Hlasování kritizují tři politické subjekty, které upozorňují, že sdružení SOS pro Český Těšín nabízelo voličům peníze za jejich hlas.

Soudy v podobných případech rozhodly, že se musí volby opakovat, ale ne kvůli kupčení s hlasy. Důvodem byla nezákonná agitace v den voleb. Starosta Českého Těšína Vít Slováček proto chce aby politici změnili volební zákon a uplácení voličů už nebylo možné:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Českém Těšíně natáčela Andrea Čánová

„Rozhodnutí krajských soudů už ve dvou případech jsou taková, že takže vlastně při opakování voleb není šance tomuto zabránit. Může se to opakovat, opět může být napadnutý výsledek voleb. A můžeme se pořád dostávat do jakéhosi provizorního fungování města, což je katastrofa,“ řekl Slováček.

Pětistovku za volební hlas. Takovou nabídku údajně dostali lidé při volbách do zastupitelstva v Českém Těšíně. Na neplatnost voleb si stěžují tři uskupení, která upozorňují, že sdružení SOS pro Český Těšín kupovalo hlasy voličů.

Leták s takovou nabídku viděla na sídlišti i tato žena: „Byly napsané letáky, že se tu nějak lidem dávali lidem peníze a podepsali volební lístky a pak je rozváželi.“

Radiožurnál na portálu justice zjistil, že se soudu nepodařilo poslat písemnosti lídru sdružení. Marián Kuś, ale potvrdil, že na přelíčení přijde: „Samozřejmě, že přijdu. Velice rád přijdu.“

Milan Kopp, Igor Maňour, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme