Kurátoři Muzea Vysočiny prohledávají sbírky. To nejvzácnější ukáží na letošní největší výstavě

Pracovníci Muzea Vysočiny v těchto dnech shromažďují to nejvzácnější, co kraj nabízí. Připravují se totiž na největší výstavu letošního roku. Na podzim na ní veřejnosti ukáží nejcennější předměty z vysočinských depozitářů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům, který Matěj Havlíček koupil v Německém Brodě v roce 1832. Dnes Muzeum Vysočiny s expozicí mapující život Karla Havlíčka Borovského.

Dům, který Matěj Havlíček koupil v Německém Brodě v roce 1832. Dnes Muzeum Vysočiny s expozicí mapující život Karla Havlíčka Borovského. | Foto: Český rozhlas, Radomír Šofr

Sál depozitáře v jihlavském Heleníně je plný kovových regálů a zaplněných krabic exponátů.

„Všechna muzea mají vždy mnohonásobně více sbírkových exponátů, než co jsou schopni za celou svoji historii vystavit. A jsou to věci zajímavé, které běžný návštěvník nemá šanci uvidět,“ vysvětluje ředitel Muzea Vysočiny důvod plánované výstavy Karel Malý.

Historik Martin Kos hledá to nejlepší ze svěřeného oboru: „Rád bych ukázal i to, v jakém stavu nám předměty do muzea přijdou, aby si návštěvníci dokázali představit, jaká práce se v muzeu děje. Není to jen o pořádání výstav.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vybírání nejzajímavějších předmětů pro největší výstavu letošního roku Muzea Vysočiny natáčel redaktor Petr Palovčík

Historik mimo jiné ukazuje více než 200 let starou navštívenku šlechtického rodu, kterou našel zapadlou v barokním sekretáři. Připouští, že přes veškerou evidenci, může najít nečekané věci:

„Může se samozřejmě stát, že v depozitáři zjistíme, že některý předmět patří do určité významné skupiny nebo že je to předmět, který vlastnil někdo významný,“ dodává.

Kromě navštívenky by se na podzimní výstavě mohly objevit třeba stojany, které patřily do ateliéru jihlavského fotografa Jonathana Haupta, zakladatele Havířského průvodu.

Martin Kos je identifikoval teprve nedávno podle dobových fotografií. Karel Malý, který se věnuje geologii, vidí to nejzajímavější zcela jinde:

Meteorit Stannern1 | Foto: Olga Štrejbarová

„Největší a nejstarší věc, kterou máme ve sbírkách - dochovaný stonařovský meteorit, což je unikát. Je starý čtyři miliardy let. Má obrovskou finanční a historickou hodnotu.“

Přesný obsah výstavy není díky množství zajímavých možností zatím jistý. Tým kurátorů čeká dlouhá práce. I ten, kdo prošel všechna muzea na Vysočině, se má na co těšit. Premiéra chystané výstavy bude v krajském městě v listopadu.

Petr Palovčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme