Kutná Hora bojuje s úbytkem turistů, prodalo se o 10 procent méně vstupenek

Kutná Hora řeší úbytek turistů. Zatímco loňská sezona se ve středočeském městě nesla ve znamení rekordních čísel, letos prošlo branami kutnohorských památek o poznání méně návštěvníků. Ve městě ubývá hlavně zahraničních hostů, na což musí reagovat například majitelé hotelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedlecká Kostnice v Kutné Hoře | Foto: Adriana Krobová

Majitel rodinného hotelu v centru Kutné Hory Petr Kolář vzpomíná, že před několika lety měl velmi často všechny pokoje plně obsazené. Teď je rád, když kapacitu ubytovacího zařízení naplní alespoň ze dvou třetin. Kutnohorský hoteliér si ale na letošní sezonu nestěžuje. Byla prý srovnatelná s tou loňskou, i když ubytoval méně zahraničních turistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Trnky o letošní mizerné turistické sezoně v Kutné Hoře

Naopak českých hostů bylo o něco víc. Právě tuzemští návštěvníci jsou ale rok od roku náročnější a hotely pro ně musí připravovat různé atraktivní balíčky služeb. „Především různé wellness balíčky, pobyty v saunách a tak dále, což nám pomáhá náš hotel vytížit,“ upřesňuje Kolář.

Příliš velkým optimismem nehýří ani kutnohorští průvodci. Statistiky prodaných vstupenek do jednotlivých památkových objektů jsou totiž neúprosné. Do konce srpna si návštěvníci zakoupili kolem 600 tisíc lístků, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku asi o deset procent méně.

„Letos na nás nebylo vlídné počasí. Na počátku června, kdy tradičně jezdí velké skupiny školních dětí, byly povodně, které měly za následek storna. Po vodě a povodních potom v červenci i v srpnu byla až extrémní vedra, kdy lidi šli samozřejmě raději někam k vodě nebo do lesa,“ říká ředitelka Průvodcovské služby Ivana Vopálková.

Pohled do obnovených zahrad Jezuitské koleje | Foto: Michal Trnka

Velkým lákadlem příští sezony mohou být v Kutné Hoře zahrady bývalé Jezuitské koleje, které se návštěvníkům otevřely teprve minulý týden a spousta turistů jejich návštěvu odložila až na příští jaro, kdy už tam možná najdou i galerii pod širým nebem.

„Určitě nás lákají sochy a i můj umělecký tým, kurátoři, Richard Drury s touto myšlenkou zachází. Musíme se zeptat hlavně architekta a asi je důležité vyvolat nějaké jednání,“ nastínila plány ředitelka Galerie Středočeského kraje Jana Šorfová.

Michal Trnka, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme