Kutná Hora má být do dvou let bez hracích automatů. Herny protestují

Jako o městě bez hazardu by se už za dva roky mohlo mluvit o Kutné Hoře. Stávající vyhláška totiž počítá s tím, že od začátku roku 2015 nebude ve městě v provozu jediný výherní hrací automat. Proti tomu se ale bouří provozovatelé heren a kasin. Podle nich tak město jen umožní rozkvět černého hazardu a problém nijak nevyřeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diskutované hrací automaty | Foto: Michal Trnka

Jaromír Procházka napočítal v blízkém okolí svého domu hned tři provozovny s výherními hracími automaty. On sám takzvané „bedýnky“ nikdy nehrál. Proto by mu vůbec nevadilo, kdyby radnice hazard ve městě zakázala.

„Když se ty herny zakážou, tak si lidi můžou najít jiné aktivity, jiné věci, kterými se budou bavit. Když sleduju, kdo do těch heren chodí, tak si myslím, že to společnosti skutečně nic nepřináší,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Michal Trnka zjišťoval, jak to bude s provozem hracích automatů v Kutné Hoře

Přes rok stará městská vyhláška skutečně počítá s tím, že hazardu v Kutné Hoře od roku 2015 definitivně odzvoní. Úplná prohibice je ale podle provozovatelů heren a kasin nesmyslným opatřením, které dá prostor rozkvětu černého hazardu a žádný problém nevyřeší.

Tajemník Unie herního průmyslu Andrej Čírtek je konkrétnější: „Reálně nastoupí černé herny maskované jako občanská sdružení, jako kluby, kde hráči hrají pro zábavu. Je to jev, který se rozšiřuje po České republice, zejména ve městech, kde platí zákaz provozování, tak celé sítě heren přecházejí na tento nelegální režim, takže neplatí žádné daně. Najednou se vyhnou veškeré zákonné regulaci včetně regulace vyhláškou města.“

Provozovatelé kutnohorských heren a kasin se co nejdřív chtějí s vedením radnice sejít a vše si v klidu vyříkat. Na papíře už mají návrh, jak by městští úředníci měli v ideálním případě postupovat.

„Ať si ve spolupráci s městskou policií a živnostenskými orgány město udělá screening všech heren a kasin, které ve městě jsou. Nastaví si nějaká kritéria, podle kterých si řekne: Toto necháme, z toho chceme mít daňový výnos i při riziku nějakých vedlejších negativních dopadů. A toto zrušíme. A pak máte ve městě regulaci a nikoli prohibici,“ vysvětluje Čírtek.

výherní automat | Foto: Michal Malý

Představitelé kutnohorské radnice už se zástupci heren jednali loni. Tehdy město těmto podnikům povolilo delší otevírací dobu výměnou za sundání některých venkovních křiklavých blikajících reklam. „Rozhodli jsme se sundat venkovní reklamy, jakcpot a jiné podobné venkovní výstrče, které poutají k hazardu,“ potvrdil provozovatel jedné z kutnohorských heren Milan Richter.

Zástupci radnice se ani teď nebrání schůzce s majiteli a provozovateli heren. Podle místostarosty Jiřího France z Šance pro Kutnou Horu by zastupitelé měli do konce roku rozhodnout, jestli vyhlášku o hazardu ponechají ve stávající podobě nebo ji třeba zmírní.

Příjmy z výherních hracích automatů, které putují do městské kasy, nejsou totiž vůbec zanedbatelné. Za loňský rok to bylo 12 milionů, letos má jít ještě o větší peníze.

„Musíme se jako město rozhodnout, jestli budeme v omezené míře pokračovat s automaty, nebo jestli je zakážeme. A musíme dát na misku vah to, co městu z automatů škodí, tedy že lidé se zadlužují. A druhá věc je, jestli proti tomu těch 14 až 16 milionů do městské kasy vyváží tento neduh. A to je strašně těžké posoudit,“ dodává Jiří Franc.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme