Kutná Hora zvažuje amnestovat penále u neplatičů nájemného

Miliony korun dluží neplatiči nájemného středočeským městům. Kutná Hora proto zvažuje vyhlášení tzv. dluhové amnestie, která spočívá v prominutí poplatků z prodlení. Chce tak získat alespoň část peněz, které jí neplatiči nájemného dluží. Celkem jde o téměř deset milionů korun na nájemném a dalších patnáct milionů jsou neuhrazené sankce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře | Foto: Daniel Mrázek

Návrh na vyhlášení dluhové amnestie posoudí zastupitelstvo v září. Starosta města Ivo Šanc z Šance pro Kutnou Horu tvrdí, že dluhová amnestie bude výhodná pro obě strany:

„Slibujeme si od toho, že se nám podaří touto amnestií podaří získat dlužné nájemné a v řadě případů řešit tíživou sociální situaci. Protože penále, tak jak je v pravidlech, je velmi vysoké a část je dost těžko vymahatelná.“

Dluhy za nájemné řeší kromě Kutné Hory i v některých dalších středočeských městech. Dlužné částky se zde počítají v řádech milionů korun. Další miliony pak představuje penále, které se každým dnem zvyšuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Spěváčkové o dluhové amnestii pro neplatiče nájemného v některých středočeských městech na Radiožurnálu

Podobný postup jako v Kutné Hoře už vyzkoušeli v Mladé Boleslavi a Příbrami. Města díky odpuštění sankcí z prodlení získala některé nedobytné pohledávky.

„Podařilo se nám některé dlužné nájemné dostat zpět. Co se týká nájemného z bytových prostor, tak se jednalo o částku zhruba 250 tisíc. U nebytových prostor byla ta částka vyšší. Tam se jednalo o 1,4 milionu,“ řekl náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška ze sdružení Volba pro Mladou Boleslav.

Problém má Mladá Boleslav podle Boušky s dlužníky i teď. Nájemci radnici dluží 7,5 milionu korun bez penále. O vyhlášení amnestie už ale Mladá Boleslav neuvažuje. Místo plošného řešení se město domlouvá s neplatiči individuálně.

Penále odpustila dlužníkům i Příbram, a to dokonce dvakrát. Jestli k tomuto kroku město přistoupí znovu, starosta Josef Řihák z ČSSD nechce prozradit.

„Pokud vám teď řeknu, že o tom uvažuju, tak nám lidé přestanou splácet dluhy. Ale je věcí zastupitelstva, které může v rámci krize či jiných opatření prostě přijít s touto myšlenkou. My nechceme, aby nám lidé dlužili velké peníze, abychom je museli stěhovat.“

Oprava náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v Příbrami | Foto: Město Příbram

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba poukázal na to, že úředníci by měli proti neplatičů zasáhnout hned a nenechat dluhy nárůst do stotisícových částek.

„Záležitost nikoli dluhové amnestie, ale odpuštění poplatků z prodlení je samozřejmě cesta, kterou je možno použít, protože ty prostředky jsou obvykle velmi nedobytné a navíc jsou mimořádně zatěžující, protože představují 2,5 promile z dlužné částky denně.“

Dluhovou amnestii vítají neziskové organizace. Člověk v Tísni ale upozorňuje, že situaci neplatičů zdaleka neřeší. Většina rodin totiž nemá ani na splacení dluhu samotného. Ročně prý organizace eviduje stovky takových nájemníků. Vyhlášení dluhové amnestie je čistě kompetencí měst. Podle ministerstva pro místní rozvoj ale není běžnou praxí.

Jana Huzilová, Martina Spěváčková, Eva Presová, Martin Trnka, Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme