Kutnohorská linka důvěry a poradna pro lidi v tísni kvůli nedostatku peněz bojuje o přežití

V sociálních službách dlouhodobě chybí peníze a mnohé organizace kvůli tomu doslova bojují o přežití. Do svízelné situace se dostalo i kutnohorské občanské sdružení Povídej, které provozuje jak linku důvěry, tak i poradnu pro lidi v tísni. Jistou budoucnost má sdružení zajištěnou do konce letošního roku, ale otázka je, co bude dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všude samé telefony

Všude samé telefony | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Telefon kutnohorské linky důvěry se rozezní každý den průměrně pětkrát. Na druhém konci se pokaždé ozve hlas proškoleného odborníka, který je připravený řešit s volajícími nejrůznější životní trable.

Příběh s dobrým koncem pak podle ředitelky Centra krizové intervence Evy Bicanové vždycky potěší. Na linku například několikrát zavolala žena, která chtěla dobrovolně skoncovat se životem. Rada odborníků ale zabrala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na osud linky důvěry a poradny pro lidi v tísni v Kutné Hoře se zaměřil reportér Michal Trnka

„Hovory byly celkem náročné, museli jsme zvládat její úzkost a tendence. Nakonec se nám podařilo nějakým způsobem ji přimět k tomu, aby svoji situaci řešila s dalšími odborníky,“ vzpomíná Bicanová.

„Pak už se na telefonu neozvala, ale po čase přišla poštovní zásilka, v níž byla bonboniéra a dopis od této klientky. Psala, že rozhovory na lince důvěry jí velmi pomohly zase najít smysluplnost života,“ popisuje.

Občanské sdružení Povídej, které linku důvěry provozuje, se neobejde bez peněz. Těch ale rok od roku ubývá. Dotace krátí jak ministerstvo práce a sociálních věcí, tak i Středočeský kraj. Hejtmanství letos dokonce neposlalo sdružení Povídej ani korunu.

„Sdružení Povídej dostávalo finanční prostředky z humanitárního fondu. Bohužel pro rok 2013 nebyl humanitární fond vůbec vyhlášen,“ vysvětluje za Středočeský kraj Markéta Vítková.

„Pro rok 2014 se s humanitárním fondem počítá a bude možnost opět si podat žádost. Pak bude záležet na hodnotící komisi, jak žádosti vyhodnotí,“ dodává.

Poradna v ohrožení

Kutnohorskému sdružení se nedostávají peníze ani na další důležitou službu - poradnu pro lidi v tísni. Protože spolupracuje s oddělením sociálně-právní ochrany dětí, navštěvují v poslední době krizovou místnost především rodiny s dětmi. Podle Evy Bicanové se přitom na schůzkách řeší velmi závažná témata.

„Jsou to nejrůznější problémy kolem rozvodových situací nebo se jedná o děti nějakým způsobem zanedbávané, zneužívané, týrané,“ říká Bicanová.

Sdružení Povídej může do konce roku fungovat díky mimořádnému příspěvku města. Zastupitelé rozhodli o uvolnění dvou set tisíc korun. O další existenci poradny i krizové linky pak rozhodnou další týdny a měsíce. Bez peněz to ale nepůjde.

„Teď je období, kdy připravujeme projekty na další rok 2014, takže samozřejmě hledáme veškeré zdroje,“ dodává za kutnohorské sdružení ředitelka Eva Bicanová.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme