Kutnohorští vinaři stříhají u chrámu sv. Barbory keře vinné révy

Vinná réva se dá pěstovat téměř kdekoli. Dokládá to i příklad z Kutné Hory, kde tamní vinaři před lety obnovili viniční trať v centru města, přímo pod světoznámým chrámem svaté Barbory. Po krátké zimní pauze se vinaři na své vinice znovu začínají vracet, aby se pustili do nikdy nekončící práce. Teď na sklonku zimy je zaměstnává především prořezávání rostlinek, bez kterého by se na podzim nedočkali kvalitní úrody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinohrad pod chrámem svaté Barbory v Kutné Hoře | Foto: Michal Trnka

Právě stříhání vinné révy je součástí každoroční přípravy vinohradu na blížící se novou vegetační sezónu. Pěstitelé révy vlastně zbavují keříky nadměrného počtu plodných oček.

Naplno pracovat začínají většinou už v lednu. Podle rozlohy vinic jim totiž tato práce může zabrat i několik měsíců. Poté přijde na řadu uvazování kmínků, které musí vinaři zvládnout zhruba do měsíce.

Kutnohorský vinohrad pod chrámem svaté Barbory je pro zdejší vinaře jakousi chloubou. U zdi nad keříky vinné révy se zastavují turisté, kteří často práci vinařů bedlivě sledují.

Podle dochovaných písemností existovala v daném místě vinice přibližně před sto lety. Otázkou ale zůstává, jaké odrůdy se tu tehdy pěstovaly.

Nadšenci obnovili vinohrad v centru města před čtyřmi lety. Na plochu o rozloze půl hektaru tehdy vysadili asi 1400 rostlin. Nejvíc je tu zastoupena odrůda Rulandské modré, kterou do Čech přivezl ve 14. století Karel IV.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme