Kvalita vzduchu na Ostravsku je opět horší

Na Ostravsku se znovu špatně dýchá. Koncentrace prachu v ovzduší je nehorší na Karvinsku a v Ostravě. Zatím ale nebylo vyhlášeno směrem k velkým průmyslovým podnikům žádné regulační opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog | Foto: stock exchange

Nejnovější mapa znečištění uvádí na celkem 11 místech zhruba dvojnásobné překročení limitu. Až na dvě výjimky jsou všechna místa na Karvinsku a v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji v Dopoledním Radiožurnálu popsal redaktor Martin Knitl

Není to zdaleka tak špatné jako už třikrát v poslední době, kdy se lidem dýchalo opravdu zle a musely být vyhlašovány takzvané signály regulace. I tak ale krajský úřad vybídl k omezování vypouštění škodlivin do ovzduší.

Například pro teplárny, elektrárnu, hutě nebo železárny platí dohromady osm regulačních řádů, které omezují výrobu v případě, že koncentrace prachu výrazně překročí limity. Vyplývá to přímo ze zákona a bylo nutné dokončit složitý proces schvalování.

Znečišťovatelé už musejí omezit výrobu

Inspekce životního prostředí dnes potvrdila, že až na jeden už ostatní nabyly právní moci. Konkrétně u Třineckých železáren začne nařízení platit v pondělí. Kromě toho vzniká paralelně i krajský regulační řád a ten si klade za cíl vytipovat další i menší znečišťovatele.

Ještě před zavedením regulačních opatření platil signál regulace na Ostravsku v poslední době třikrát. Tehdy velké firmy nemusely řešit, jak upravit výrobu, přesto to většina z nich udělala dobrovolně.

Částečně se na tom podepsala i ekonomická situace, konkrétně omezení výroby kvůli menší vytíženosti, to je pro ovzduší vždy příznivé. Nelze ale zpochybňovat, že smog je v této části republiky velkým problémem.

Martin Knitl, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme