Kvalitu ovzduší v České Lípě měří speciální vůz. Odebírá vzorky v centru i obytných čtvrtích

Od začátku dubna měří kvalitu ovzduší v České Lípě speciální vozidlo. Měřící vůz Českého hydrometeorologického ústavu má na střeše několik metrů vysokou sondu, která zachycuje to, co Českolipané dýchají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín. Ilustrační foto.

Kouřící komín. Ilustrační foto. | Foto: Ladislav Bába

Polétavý prach v ovzduší měří celoročně v České Lípě stanice na sídlišti Sever. Město se rozhodlo zajít ještě dál a zjistit víc o kvalitě ovzduší.

„Město se k tomuto kroku rozhodlo proto, aby získalo data i z jiných míst než je sídliště Sever. Městu by toto měření mělo pomoci ve vytipování základních zdrojů znečištění a těch největších zdrojů, které mohou poškozovat zdraví,“ vysvětluje mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mobilní způsob měření znečištění ovzduší v České Lípě se zajímal redaktor Tomáš Mařas

Na sídlišti Sever v České Lípě měří polétavý prach menší než deset mikrometrů, mobilní stanice se podle Brožové soustředí i další nebezpečné součásti ovzduší:

„Měřícím vozem se budou měřit i prachové částice, které jsou menší než dva a půl mikrometru, oxid siřičitý nebo přízemní ozon. Je to z toho důvodu, že tyto látky, zejména malé prachové částice, mohou vážně poškodit lidské zdraví.“

Speciální vůz odebírá vzorky na náměstí v centru města, u výpadovky na Děčín i u základní školy ve čtvrti plné rodinných domů. Výsledky budou nejdřív v květnu. Podle nich pak bude radnice dál postupovat.

Monitorovací vůz ČHMÚ v České Lípě | Foto: Tomáš Mařas

„Bude hlavně záležet na tom, jak případně špatně ty výsledky vyjdou. Město potom určitě bude zvažovat kroky na doporučení odborníků z ČHMÚ, jakým způsobem by mohlo situaci zvrátit,“ říká Brožová.

Naměřené hodnoty škodlivých látek v ovzduší chtějí odborníci porovnat s údaji z dalších měst – například s Libercem, Litoměřicemi nebo Děčínem.

S největší koncentrací polétavého prachu má na severu Čech dlouhodobě problém především Ústí nad Labem. Zatímco v letech 2001 až 2011 zde byla kvalita ovzduší kvůli polétavému prachu špatná každý rok, v České Lípě ho během této dekády překročili jen čtyřikrát.

Podobná dodávku té, která od dubna měří kvalitu ovzduší v České Lípě, jezdí od podzimu minulého roku také v Ostravě. Imisní měřící vůz si tamější radnice pronajala na sto dní. Na rozdíl od běžných dodávek v sobě speciální auto skrývá moderní laboratoř, která má ve městě taktéž mapovat kvalitu ovzduší a ukázat na možné viníky jeho znečištění.

Matěj Skalický, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme