Květem vlčího máku si připomínáme Den válečných veteránů

11. listopad je věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se už od konce 1. světové války. V České republice žije ještě 1200 veteránů, kteří zažili 2. světovou válku. Den válečných veteránů se připomínáme květem vlčího máku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt při příležitosti Dne válečných veteránů u Národního památníku na Vítkově v Praze

Pietní akt při příležitosti Dne válečných veteránů u Národního památníku na Vítkově v Praze | Zdroj: ČTK

Na své spolubojovníky z Anglie vzpomíná v Třeboni 96letý Ján Bačík. „Kdykoli jsem jen do Prahy, vždycky jsem dal kytičku na hrob kamarádům v Resslově ulici. Gabčík mě učil výcvik,“ vzpomíná Ján Bačík.

Letos poprvé Bačík se do Prahy nevydal. Nedovolil mu to zdravotní stav. Žije v Třeboni v domově pro seniory. V kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze v roce 1942 zemřeli jeho spolubojovníci z Anglie, výsadkáři, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Přehrát

00:00 / 00:00

S válečným veteránem Jánem Bačíkem natáčel redaktor Martin Pokorný.

Nechybělo mnoho a Ján Bačík tam tehdy mohl být s nimi. Do ilegálního odboje vstoupil hned na začátku války, poblíž svého rodiště u Liptovského Mikoláše.

„Já jsem převáděl naše kluky do Polska, protože po 15. lednu se tam spousta našich kluků potřebovala dostat. Já jsem se jich neptal, jak se jmenují, a to z toho důvodu, kdyby mě náhodou chytli, abych nemohl prozradit jméno, protože doma by perzekuovali jejich rodinu,“ popisuje válečný veterán.

Nakonec sám utekl, sloužil u francouzské cizinecké legie v severní Africe a přátelil se s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem. V Anglii pak absolvoval výcvik obávaných britských Commandos, pak trénoval právě s československými parašutisty.

„Při zdokonalovacím výcviku jsem přistál na stromě. Ono se to stane. Větev byla náhodou nějaká suchá, já jsem spadl a byl jsem 26 neděl v nemocnici,“ popisuje Bačík. Místo něj odletěl s výsadkem pozdější zrádce Karel Čurda.

Ján Bačík se koncem války zúčastnil ještě bojů u Dankerque jako tankista. Po válce pracoval jako kriminalista.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme