Kvízomaty i dar občanskému sdružení. Herny v centru Prahy se snaží obejít loterijní zákon

Některé podniky v centru Prahy provozují takzvané kvízomaty. Ministerstvo financí tvrdí, že tyto přístroje jsou nelegální. Majitelé se ale mnohdy brání, že povolení nepotřebují. Jiné podniky maskují herní automaty pod občanská sdružení. Reportérka Českého rozhlasu Eliška Malínská se do centra Prahy vydala s protidrogovým koordinátorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrací automaty (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Dva podniky na Tylově náměstí v centru Prahy provozují údajně bez povolení takzvané kvízomaty.

Tyto přístroje kombinují klasickou sázkovou hru s vědomostními otázkami. Jsou alternativou běžných herních automatů a videoloterijních terminálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podniky v centru Prahy provozují kvízomaty. Přístroje jsou podle ministerstva nelegální. Natáčela Eliška Malínská

„Můžete si vybrat, jestli chcete na otázku odpovídat, nebo ne. Když ne, tak zmáčknete tohle a už se vám to zase točí jako normální válce. Otázky jenom kamuflují válcovou hru,“ ukazuje Tomáš Vlach z Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády.

Podle ministerstva financí jsou kvízomaty nelegální, protože jsou založeny na prvku náhody, vkladu a výhře, a tudíž spadají pod loterijní zákon.

„Podle názoru ministerstva financí se všechny osoby, které se na jejich provozu podílejí, dopouštějí trestného činu,“ doplnila mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.

Ilegální herna, hrací automat | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vyjádření ani jednoho z vlastníků těchto konkrétních pražských podniků se Českému rozhlasu získat nepodařilo. Většinou se ale majitelé heren hájí tím, že povolení ministerstva financí nepotřebují, protože se kvůli vědomostnímu prvku na přístroje zákon nevztahuje.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce připravit novelu zákona, která by problematiku kvízomatů řešila. Zatím prý bude hledat zákonné možnosti, jak už teď zakročit proti majitelům tomuto typu herních automatů.

Ilegální herna, hrací automat | Foto: Filip Jandourek

Další podnik v centru Prahy provozuje větší část automatů pod záštitou občanského sdružení Život je hrou. Povolení má na jeden hrací automat, k ostatním pak mohou jen členové tohoto sdružení.

Podobné praktiky a občanské sdružení se stejným názvem odhalil loni v Brně také reportér Českého rozhlasu Tomáš Jelen.

Petr Vrzáň ze Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů ale upozornil, že i takové podniky stojí mimo zákon.

„Posíláme podněty ministerstvu financí, i to samozřejmě vyhledává tyto nelegální provozy. V tomto smyslu jsme na jedné lodi se státem a tento nešvar, nekalou konkurenci a protizákonné jednání se snažíme vymýtit,“ dodal Vrzáň.

Nejvíce se v Česku sázelo stejně jako v minulých letech na automaty. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ilegální herna, hrací automat | Foto: Filip Jandourek

Eliška Malínská, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme