Kvůli absolventům stoupá v Pardubicích nezaměstnanost

Mnohé vysoké školy a univerzity začínají právě dnes výuku podzimního semestru. Mnozí absolventi ale míří na úřady práce, protože se jim nepodařilo sehnat volné pracovní místo vlastními silami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka v počítačové učebně (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Michael Surran

„Člověk musí slevit z nároků a stejně skončí u toho, že hledá spíš brigády a dívá se dál, aby nezůstal na podpoře nebo na pracáku,“ říká absolventka žurnalistiky Katka, která hledala práci celé prázdniny. Jejím spolužákům se však nepodařilo sehnat ani brigádu, a proto teď stojí ve frontě na úřadu práce a čekají na pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Pardubicku Drahomíra Bačkorová

„Snažíme se absolventy motivovat k tomu, aby si sami sháněli zaměstnání. Teprve potom začínáme používat státní prostředky zaměstnanosti,“ říká ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl a vysvětluje, že jde hlavně o finanční příspěvek zaměstnavatelům na mzdy absolventů.

Existuje také další zajímavý projekt, hlavně pro ty, co ukončili střední školu. „První týden je motivační kurz a poté nastupují k jednotlivým zaměstnavatelům s příspěvkem na mzdu,“ vysvětluje Klimpl.

Ředitel také dodává, že dříve nebo později se zejména na Pardubicku podaří pro většinu absolventů práci najít. Přesto právě v září očekává v souvislosti s jejich příchodem nárůst míry nezaměstnanosti.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme