Česko 0:0 USA

Kvůli kauze Přednádraží nás město vystěhovalo, tvrdí poradna pro chudé. Vedení Ostravy se brání

Poradna, která v Ostravě už čtrnáct let pomáhá chudým, se musela vystěhovat. Neziskové občanské sdružení Vzájemné soužití, vedené romským aktivistou Kumarem Vishwanathanem, vnímá celou záležitost jako mstu ze strany města. Výrazně totiž hájili práva nájemníků z ostravského ghetta Přednádraží, kterým úřad nařídil, aby opustili zdevastované domy. Vedení města ovšem nařčení vyvrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domu číslo 10 v Přednádraží už sběrači kovů nejspíš zasadili poslední ránu | Zdroj: ČTK

K poradně přichází početná romská rodina. Potřebuje pomoc, naráží ale na zavřené dveře. „Jsme teďka naštvaní, protože ten papír je nutný. Poslední den a musí to mít vypsané. A teď kdo mu to vypíše, nikdo,“ rozhazuje rukama starší žena.

Vevnitř zatím probíhá čilá aktivita. Kdo může, demontuje, balí do krabic a nosí na připravené sáně. „Já sundávám nástěnky, nábytek, všechno zlikviduji. Tam se to zase bude zpátky montovat, vrtat,“ říká Tibor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jana Jeckelová zjišťovala, proč se musí ostravské občanské sdružení Vzájemné soužití vystěhovat

S plně naloženými krabicemi bojují i tři kluci z Přednádraží. Chtěli prý Kumarovi Vishwanathanovi pomoct, protože on jim také pomáhal.

Právě problémová lokalita Přednádraží je podle romského aktivisty hlavním důvodem vystěhování.

„Vnímáme to jako vendetu, takový akt pomsty. Je nám to hodně líto. My nemáme nic proti vedení města, ale myslíme, že to má přímou souvislost s tím, co se stalo v Přednádraží,“ říká Kumar Wishvanathan.

Jana Pondělíčková z radnice Moravské Ostravy a Přívozu ale vzkazuje, že výpověď nemá s ghettem nic společného.

Nabídli nám nevyhovující lokalitu, brání se poradna

„Byla dána v souladu se smlouvou a nemá souvislost s kauzou Přednádraží. Zmiňovaný objekt potřebujeme pro umístění zaměstnanců našeho úřadu, kteří jsou v současné době ve věžáku v centru města, který chceme rekonstruovat. Neziskové organizaci jsme nabídli adekvátní nebytové prostory přímo v sociálně vyloučené lokalitě v Přívoze,“ vysvětluje.

Nabídnuté prostory ale nezisková organizace nepovažuje za vhodné. „Ano, město bylo moc hodné a nabídli nám náhradní prostory, nicméně nabídli je v lokalitě, kde už funguje jiná poradna. To jsme samozřejmě nemohli přijmout, protože by to nebylo efektivní,“ přibližuje sociální pracovnice Lucie.

Poradna, kam si za loňský rok přišla pro radu téměř tisícovka lidí, proto zůstane v centru města. Jak ale zvládne platit nájem u soukromníka, prý zatím neví.

Ghetto Přednádraží v Ostravě | Foto: ČTK

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme