Kvůli modernizaci D1 přijdou v Nových Sadech o most. Ale dočkají se náhrady

Při opravě dálnice D1 se budou strhávat mosty. Kvůli havarijnímu stavu půjde k zemi i most u Nových Sadů nedaleko Velké Bíteše. Tamní obyvatelé se však dočkají jisté náhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mosty nad D1 na Vysočině jsou často v havarijním stavu | Foto: Lucie Maxová

Stojím na dálničním mostě asi 1,5 kilometru od obce Nové Sady. Most, který tu stojí už 40 let a vede k němu pouze polní cesta, by měl být v rámci modernizace D1 srovnán se zemí. Důvodem je jeho špatný stav.

O tom jsem se přesvědčila na vlastní oči. Zábradlí je zrezivělé, a někdy dokonce nedrží na svém místě. Opřít se o něj je proto velmi riskantní. Nasedám do auta a jedu se zeptat místních, co na strhnutí mostu říkají.

„Kdyby most nebyl ničím nahrazen, nebudeme mít přístup k pozemkům obce Nové Sady. Náhrada je zajištěná, měla by být vybudována polní cesta o 200 metrů delší. Vyhověli jsme si a všichni jsme spokojení,“ pochvaluje si zdejší místostarosta Petr Frantl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Nových Sadech u Velké Bíteše natáčela reportérka Lucie Maxová

Na druhé straně dálnice mají lidé pozemky a bez spojovací cesty by se k nim jen těžko dostávali. Příkladem je Josef Marek. „Mám tam půl hektaru louky a lesa,“ popisuje. „Do lesa jezdím s traktorem.“

Z náhrady mostu, která tu má vzniknout, má radost. „Bude to sice o kousek dál, ale tam povede cesta, bude mi to v podstatě jedno,“ říká senior.

Dělníci opraví celkem 11 mostů

Současný chátrající most využívá i mladá maminka Marta. „Chodíme na druhou stranu na procházky nebo rybařit k obecnímu rybníku,“ upozorňuje. „Dálniční most už je nebezpečný, situace se tedy nějakým způsobem řešit musí,“ je přesvědčená.

Oprava D1: splněný sen, nebo noční můra? S Radiožurnálem budete mít jasno

Číst článek

Během modernizace D1 dělníci opraví celkem 11 mostů. Kromě stavby u Nových Sadů na šedesátém a půltém kilometru bude navždy stržen například i chátrající most na 166. kilometru. Ten spojuje dva lesy a není příliš využívaný.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme