Kvůli nálezu další letecké pumy evakuovali v Dolní Lutyni na Karvinsku 500 lidí

Policisté asi na čtyři hodiny evakuovali stovky obyvatel Dolní Lutyně na Karvinsku. Stavaři tam totiž dnes odpoledne opět narazili na nevybuchlou munici z druhé světové války. Uzavřen kvůli tomu byl i hlavní tah na Bohumín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Opatření se týká 133 rodinných domů a celkem asi 500 lidí. S evakuací nám pomáhají členové pořádkové jednotky a hasiči,“ uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Přivolaný pyrotechnik nejprve nevybuchlou leteckou pumu vykopal, pak zneškodnil rozbušku a nakonec byla munice odvezena. Lokalita v okruhu 500 metrů od místa nálezu zůstala uzavřena zhruba do půl sedmé večer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pyrotechnici zneškodňují v Dolní Lutyni na Karvinsku leteckou pumu z druhé světové války. Evakuováno bylo 500 lidí

Evakuovaní našli azyl na obecním úřadě, další vyrazili na nákupy a zaplnila se i místní hospoda. Obyvatelé domova pro seniory, který také stojí v ohrožené oblasti, se přemístili do kulturního domu. Většina z nich se špatně pohybuje a evakuace pro ně byla namáhavá.

Stejná situace se opakovala už podruhé. Na stejném staveništi, jen několik centimetrů od dnešního nálezu, objevil ten samý bagrista leteckou pumu sovětské výroby i v sobotu. Zneškodnění munice tehdy trvalo asi tři hodiny.

Pamětníci si vzpomínali, že na místo v roce 1944 během náletu na nedaleké železárny dopadly dvě bomby. Další dvě letecké pumy podle nich dopadly i na místní pískovnu. V minulosti se tam ale zatím našla jen jedna z nich.


Zvětšit mapu

ČTK, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme