Kvůli nebezpečné ebole jsou ve střehu i zdravotníci v Liberci

Řada lidí u nás si plní své sny a vydává se do exotických zemí. Někteří také cestují kvůli obchodu anebo proto, že pomáhají místním lidem z humanitárních důvodů. I když se většina z nich nechá proti některým infekčním nemocem očkovat, přesto hrozí nebezpečí, že se nakazí a zjistí to až po návratu domů. Skončí pak na infekčním oddělení nemocnic, například v Liberci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola | Foto: Filip Jandourek

Při cestování do západní Afriky aktuálně nejvíc hrozí nákaza nebezpečnou ebolou, na kterou zatím není oficiální lék, pouze experimentální vakcína.

Lékař infekčního oddělení liberecké nemocnice František Stejskal, který pracuje také na specializovaném oddělení na pražské Bulovce, vysvětlil, co by následovalo, kdyby se nějaký pacient podezřelý z nákazy ebolou na oddělení objevil.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lékařem Františke Stejskalem mluvila Ivana Bernáthová

„Okamžitě bychom ho museli izolovat, ošetřovací personál by si vzal ochranný oblek. A jestliže by došel k závěru, že by se mohlo jednat o nákazu virem ebola, kontaktoval by hygienickou službu a záchranný systém.“

Pokud by se onemocnění potvrdilo, aktivoval by se příslučný systém a zajistil transport pacienta v ochranném biovaku do Nemocnice Na Bulovce.

Více než stovka zdravotníků včetně doktora Stejskala už nacvičovala ošetření nakažených lidí ve speciálním ochranném skafandru. Příprava nebyla lehká, konstatuje lékař.

Americké úřady pátrají po cestujících z letu, ve kterém byla žena nakažená ebolou

Číst článek

„Protože je to i fyzicky náročné, je tam velká teplota. Člověk je chráněn i před virem SARS nebo ptačí chřipky, které se na rozdíl od eboly přenášejí i aerosolem.“

Existuje i řada dalších nebezpečných nemocí, které si můžeme z cest po světě přivézt.

„Nejčastější ze závažných onemocnění je malárie především z Afriky. Z Asie pak horečka dengue z, horečka chikungunya. Častá jsou průjmová onemocnění, respirační onemocnění a někdy i parazitární onemocnění,“ zdůraznil doktor Stejskal.

Jestliže horečka po návratu z tropů trvá déle než jeden dva dny a provázejí ji pocity schvácenosti, měl by člověk kontaktovat lékaře.

Ebola ve světě | Foto: Český rozhlas

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme