Kvůli nedostatku vody vyschl v Kvildě přítok k Pramenům Vltavy

Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek vyschl přítok k Pramenům Vltavy, který je poblíž šumavské Kvildy. V místě, ke kterému každoročně zamíří tisíce turistů, zůstala studánka, ale hrozí, že i z ní se postupně ztratí voda. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se obává toho, že by tak z mapy mohlo definitivně zmizet jedno ze symbolických míst celé Šumavy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studánka – pramen Vltavy, Šumava

studánka – pramen Vltavy, Šumava | Foto: Jan Rosenauer

Podle Vostradovského nezbývá než věřit.

„Doufám, že zaprší a voda se zase objeví,“ říká.

Už v průběhu posledních několika let mu místní obyvatelé hlásili, že v suchých lesích mizí mokřady a studánky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli extrémnímu suchu a vysokým teplotám vyschl v šumavské Kvildě přítok k Pramenům Vltavy. Více starosta obce Václav Vostradovský

„Nakonec došlo i na Pramen Vltavy. Voda vůbec neodtéká a poslední zbytky vody, které jsou v tomto prostoru, jsou v místě, kde člověk uměle vytvořil tůňku pro turisty, ale z této tůňky nic neodtéká,“ vysvětluje starosta Kvildy.

Podle něj zmizela z Černé hory půlka mokřadů, v ostatních je tak polovina běžného stavu vody.

Václav Vostradovský si myslí, že zlomovým okamžikem pro Šumavu byl roku 2007 orkán Kyril a následné rošíření kůrovce.

„Rozhodnutím tehdejšího pana ministra Bursíka bylo nezasahovat v těchto prostorách a to, co se stalo, je alarmující a následky se objevují naplno již dnes,“ tvrdí.

Sucho trápí obce, elektrárny, rybáře i hasiče

Kvůli suchu také přibývá obcí, které mají problémy s nedostatkem pitné vody a musí ji zajišťovat pomocí cisteren.

Hladina přehrady Šance už klesla o 14 metrů, Ostravsku nedostatek vody zatím nehrozí

Číst článek

Málo vody je i v řekách, což způsobilo, že turbíny některých malých nebo středně velkých vodních elektráren se zastavily nebo alespoň omezily výkon.

Sucho trápí i rybáře - ryby kvůli němu hynou a škody jsou prý nevyčíslitelné. Množí se také požáry vyschlého porostu, a to luk, polí i lesů.

Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme