Kvůli posudku na průmyslovou zónu v Holešově podala radnice žalobu

Strategická průmyslová zóna v Holešově budí emoce i tři roky po jejím dokončení. Původní záměr krajského úřadu ve Zlíně - obsazení jedním zásadním investorem - se zatím z mnoha důvodů nedaří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěná holešovská průmyslová zóna

Opuštěná holešovská průmyslová zóna | Foto: Petra Benešová

Už od počátku výstavby se proti budování průmyslové zóny ohrazovaly místní ekologické organizace a občanská sdružení. Vadilo jim, že nad zásobami podzemní vody vyrostou tovární objekty. Situace se vyhrotila v okamžiku, kdy si Holešovská radnice dala vypracovat posudek na jednu z lokalit kvůli zájmu pneumatikářské společnosti Mitas.

Studie nezávislého experta Zdeňka Vacka ale vyzněla negativně. Kraj se nyní žalobou u soudu dožaduje náhrady za zmařenou investici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průmyslovou zónu v Holešově se zajímal redaktor Roman Verner

„Tyto posudky byly podrobeny jakémusi auditu, revizi a z toho jsme zjistili, že posudky zpracované panem inženýrem Vackem byly v mnohých nepřesné, zavádějící, nezdůvodnitelné. Z toho důvodu jsme se rozhodli podat žalobu na škodu, která je v tuto chvíli vyčíslena našimi ekonomy a advokáty,“ říká statutární náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš z ODS.

Částku přesahující 80 tisíc korun vypočítává z bankovních úroků, které kraj mohl získat prodejem pozemků. Za ty měl už v březnu utržit 29 milionů korun. Revizi Vackových posudků vypracoval profesor Jaromír Říha z VUT Brno. Připouští, že oblast je citlivá, ale při dodržení všech podmínek bezpečná.

Holešovská průmyslová zóna za miliardu zatím přilákala jedinou firmu

Číst článek

„Je to speciálně způsob ukládání třeba kanalizačního potrubí, je to dvouplášťové vedení potrubí, plastové svařované potrubí obecně s vysokou spolehlivostí a způsob monitoringu ve vrtech, které jsou umístěny mezi potenciálními zdroji nebezpečí a případně jímadly. Je dobré bdít, ale ta zóna není životu nebezpečná,“ upřesňuje Říha.

Výtky občanských iniciativ, které se o posudek opírají, vědec z Brna vnímá jako neopodstatněné. Zpracovatel podle něj nevyužil všechny potřebné údaje a možnosti průzkumu. Ten poté vyzněl pro zónu negativně. To však autor posudku Zdeněk Vacek odmítá.

Holešovská zóna. V pozadí zatím hala jediného podniku | Foto: Petra Benešová

„Stojím si za svými závěry. Naprosto nechápu, že vzdělaný, erudovaný člověk se může vyjadřovat kladně k průmyslové zóně v jímacím území. Podle mě je to nesmyslný počin. Když slyším debatu ekonoma, který říká, že musíme vytvořit komfortní podmínky pro investory, no jak se může někdo jako investor s továrnou cítit komfortně v jímacím území. Tam bude kontrolovaný hygienou, vodárnami, veřejností. Průmyslová zóna do jímacího území nepatří,“ dodal Vacek.

O tom, kdo je v právu, rozhodne okresní soud v Kroměříži.

Jak se k budoucnosti nákladné a přitom téměř nevyužívané plochy postaví budoucí krajská politická reprezentace? Odpovědi vám dnes v podvečer nabídne předvolební Speciál Martina Veselovského. Začíná po zprávách v 17 hodin. Poslouchat můžete v přímém přenosu na Radiožurnálu. Na našem webu Zprávy.rozhlas.cz nabízíme online videopřenos.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme