Kvůli povodňovému nebezpečí nepojede už v noci v některých úsecích metro

Pražský dopravní podnik uzavře ještě dnes v noci ve 23 hodin některé úseky metra, Dejvická - Náměstí Míru, Smíchovské nádraží - Českomoravská a Pražského povstání - Ládví budou zcela mimo provoz. Původně mělo k tomu to kroku dojít až v pondělí ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli požáru eskalátoru není přístup do stanice metra A Muzeum možný | Foto: Kateřina Křenová

„Postupně děláme všechna popatření, která nám ukládá povodňový plán. Byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, což znamená nejen uzavření těchto stanic v tom smyslu, že metro bude těmito stanicemi jen projíždět, ale zároveň se chystáme instalovat v těchto místech mobilní zátarasy,“ popsal situaci generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Milan Křístek.

Podle Milana Křístka je ale situace pod kontrolou. „Chtěl bych ujistit všechny cestující, že vše zvládáme, důležitá ale teď bude informovanost. Chceme všechny požádat, aby v této mimořádné situaci respektovali pokyny, které jim budeme sdělovat,“ žádá Milan Křístek.

Posílena bude náhradní autobusová a tramvajová doprava, na konkrétních místech by mohly být na vozovkách vyhrazeny speciální autobusové pruhy. Cestující by ale měli připravit i na případné omezení v povrchové dopravě, zejména v té individuální. Pokud řidiči nutně nemusejí, neměli by do Prahy vůbec vjíždět.

Povodně narušily také provoz Českých drah

Kromě pražského dopravního podniku už ohlásily omezení také České dráhy. Uzavřená je už hlavní páteřní trať spojující Čechy a Moravu. Voda zaplavila nádraží v Kolíně.

„Provoz by mohl být podle výhledu, který máme, obnoven dnes kolem 22. hodiny, ale je to velmi nejisté. Z důvodu zaplavení jsou tam vypnuta veškerá zabezpečovací zařízení, což znamená, že to znemožňuje provoz přes tento důležitý železniční uzel,“ vysvětlila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodně způsobují problémy i ve vlakové dopravě, potvrdila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová

Pokud je to možné, vlaky jsou odkláněny přes Velký Osek a Chlumec nad Cidlinou, což pro cestující znamená, že ve vlaku stráví delší dobu. Aktuální situace vypadá tak, že kolínské nádraží zůstane zřejmě mimo provoz až do půlnoci.

„Vzhledem k tomu, že od doby, kdy začal průjezd přes Kolín, to znamená od 18. hodiny, se to do 22. hodiny týká šestatřiceti dálkových vlaků, je zřejmé, že asi ne všechny rychlíky se podaří na odklonovou trasu dostat.“

Částečně nahrazuje vlakovou dopravu ta autobusová. Ne vždy je to ale možné – náhrada za jeden rychlík v neděli večer je podle Pistoriusové zhruba pět nebo šest autobusů, a takovou kapacitu autobusoví dopravci nemají.

SLEDUJEME POVODNĚ ONLINE: Ohrožení na desítkách míst, stav nebezpečí v Praze a první oběť

Číst článek

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme