Kvůli požáru v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku museli záchranáři evakuovat přes 200 horníků

V noci na dnešek zachvátil Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku požár. Hořely tam elektrorozvody. Záchranáři museli z podzemí evakuovat přes dvě stovky lidí. Jen o pár hodin dříve došlo v nedaleké lokalitě Lazy k důlnímu otřesu, při kterém se zranilo šest havířů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl ČSM na Karvinsku | Zdroj: ČTK

Požár v dole ČSM se přes kabely rozšířil až na vrchol těžební věže. Horníci byli evakuováni k výdušné jámě a vyfárali na povrch. V podzemí byla oblaka nebezpečného kouře.

„Jenom trošku šlehaly plameny, tam bylo vidět. Hasiči a to tam běhali, ale já vám nemůžu nic komentovat, to bylo jako na dálku,“ popisuje statný horník, který na dole pracuje přes 20 let. Jméno neprozradil, ale požár elektrorozvodů prý nepamatuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Kateřina Daňková informuje o náročné noci v dolech na Karvinsku

Zatím není jasné, co požár způsobilo. Škoda je odhadována na půl miliónu korun.

O několik hodin dříve zasahovali hasiči také v nedaleké lokalitě Lazy, kde došlo k důlnímu otřesu.

„Není dobrý pocit vědět, že tam hrozí nebezpečí,“ říká Robert Kožušník cestou na odpolední šichtu v Dole Lazy. Vůbec netušil, že se tam v noci otřásla zem.

Šestice zraněných horníků mohla dopadnout mnohem hůř, myslí si mladý havíř Jirka. Fárá teprve dva roky, zprávu o otřesech si ale nepřipouští. „Peníze musí být a jak jinak. Nám mladým víceméně nic jiného nezbývá,“ dodává.

Důlní otřesy navíc podle mluvčího OKD Vladislava Sobola k práci horníka zkrátka patří. „Horninové desky, které tam jsou, v podstatě nevydrží tlak, který je na ně kladen, a dochází k pohybu horniny,“ vysvětluje.

Poškozenou šachtu teď prohlíží geologové. Jak dlouhá bude výluka těžby, zatím nikdo neví. „Zkoumají bezpečnost a zároveň technické podmínky, protože tam pravděpodobně došlo k poškození některých zařízení,“ upozorňuje Sobol.

Andrea Čánová, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme