Kvůli pozastavení dotací z EU se řada měst na Ústecku zadlužila, peníze by mohly přijít v září

V Mostě a Litvínově zastavili modernizaci starých tramvají a odložili nákup tramvaje nové. I tak se projevilo pozastavení evropských dotací v Ústeckém kraji. Brusel jejich proplácení zastavil kvůli chybám v projektech skoro na dva roky. Ústecký a Liberecký kraj na začátku týdne souhlasily s tím, že zaplatí část pokuty, která za to padla, zbytek uhradí stát. Evropské peníze by na účty měst a obcí mohly přijít během září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik Měst mostu a Litvínova představil novou nízkopodlažní tramvaj | Foto: Jan Beneš

Na 40 milionů korun už netrpělivě čekají i v Jirkově na Chomutovsku, za které tam opravili náměstí Dr. Edvarda Beneše. „Došlo k výměně povrchů, k obnově sezení pod stromy, ke kompletní rekonstrukci kašny,“ říká starosta Jirkova Radek Štejnar z ČSSD.

Peníze na rekonstrukci náměstí měl Jirkov čerpat z Regionálního operačního programu Severozápad. „K proplacení mělo dojít do poloviny letošního roku, tedy do června 2013, ale do současnosti peníze nepřišly. Takže já jsem rád, že už došlo k určité dohodě a předpokládám, že v nejbližších měsících platba přijde,“ věří starosta.

„Šlo o bezmála 40 milionů korun. Už jsme si dopředu připravili předúvěrování pro případ, že by peníze nepřišly, tak to budeme Komerční bance splácet jako normální úvěr. Určitě tam budou nějaké úroky, nicméně si myslím, že to nebude fatální pro město,“ vysvětluje Štejnar.

V Mostě koupili tramvaj, dotace nepřišla

V Mostě si dopravní podnik koupil novou tramvaj. Peníze měly přijít z evropských dotací, ale nepřišly. „Nízkopodlažní tramvaj stála 22,5 milionu korun a dopravní podnik musel sáhnout do svých zdrojů,“ říká mluvčí dopravního podniku Marcela Klíchová.

Původně chtěl dopravní podnik peníze využít na modernizaci a opravy starších tramvají, pozastavením evropských dotací se ale odložily i tyto úpravy. Až se peníze na podzim vrátí formou zpožděné dotace, chce za ně mostecko-litvínskovský dopravní podnik zakoupit ještě jednu novou nízkopodlažní tramvaj.

Na evropské peníze čeká také Chomutov, který musel ze svého zaplatit 320 milionů korun za dostavbu krytého koupaliště na Zadních Vinohradech.

Honza Beneš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme