Kvůli přípravám na stavbu hráze mají Troubky nad Bečvou novou úřednici

V Troubkách nad Bečvou dnes začala pracovat nová úřednice. Na starosti má agendu související s výkupy pozemků pro stavbu protipovodňové hráze. Po letech diskusí schválili zastupitelé před pár dny projekt navržený Povodím Moravy. Hráze mají vesnici, kterou od roku 1997 třikrát postihly ničivé povodně, ochránit před stoletou vodou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Troubky nad Bečvou

Troubky nad Bečvou | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Novou úřednici přivítal místostarosta za nezávislé Martin Frgal. Ivana Plhalová má jasno, co ji v novém zaměstnání čeká.

„Napřed zmapování toho terénu, kde bude hráz stát. Pak zjistit majitele dotčených pozemků a pak s nimi vstoupit do jednání,“ vypočítává.

Přestože je místní a má výhodu „domácího prostředí“, neskrývá obavy. „Bojím se jednání s těmi lidmi, protože někteří jsou starousedlíci, mají k tomu nějaké citové nebo majetkové pouto,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli stavbě protipovodňové hráze mají Troubky nad Bečvou novou úřednici. Bude hledat v katastrálních mapách a jednat s majiteli pozemků

Jedna z obyvatelek Troubek, paní Věra, si myslí, že to obec s výkupy nebude mít snadné.

Místní podnikatel a vlastník několika hektarů pozemků Miroslav Mlčoch ale ujišťuje, že se prodeji či směně bránit nebude.

„Já se samozřejmě jako sedlák tolik roků živím půdou, takže na té půdě lpím. Ale vím, že ochrana Troubek je prvořadá. Tam, kde si někdo naplánuje, že bude hráz, tak já nebudu ten, kdo bude říkat, já vám pozemek neprodám nebo nevyměním,“ upozorňuje.

Troubky nad Bečvou | Foto: Jana Zemková

Místostarosta Martin Frgál je optimista. Myslí si, že po třech povodních během posledních 18 let se budou místní k výkupům stavět vstřícněji, než tomu bylo v roce 1998, kdy se začaly hráze kolem vesnice plánovat.

„Jednání bude takové osobnější, takže uvidíme, jakým způsobem a jak to dopadne. Věřím tomu, že dobře,“ uvažuje. Potřebnou agendu včetně smluv pro výkupy či směny pozemků chtějí mít Troubečtí připravenou do konce roku.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme