Kvůli ptačí chřipce veterináři utratili na jižní Moravě 80 zvířat. Další budou následovat

Veterináři za pomoci hasičů ve středu večer v Moravském Krumlově zlikvidovali jedno z ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vybili asi 80 kusů drůbeže, které ve čtvrtek ráno odvezli pracovníci nedaleké kafilerie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři vybíjejí chov kvůli ptačí chřipce | Zdroj: ČTK

„Asi 70 slepic, 6 kachen, 3 husy, krůta a nějaké asi dvě nebo tři perličky. Takže dohromady necelých 80 kusů. Tohle je prokázané ohnisko, proto to utrácíme bezprostředně,“ vysvětlil velitel zásahové skupiny veterinářů Petr Kučínský, kolik zvířat museli utratit z chovu manželů Kocandových v Moravském Krumlově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veterináři vybili chov v Moravském Krumlově kvůli ptačí chřipce. Více si poslechněte v reportáži Terezy Kadrnožkové.

Těm pár dní po sobě zemřelo několik kusů drůbeže. Proto kontaktovali veterinární správu, která potvrdila, že se jde o ptačí chřipku. Proto museli veterináři jejich chov zlikvidovat.

A pravděpodobně to nebude jediný chov, který takto skončí. „Musíme udělat soupisy okolních drobnochovů. Protože se jedná o kontaktní hospodářství, tak se budou utrácet i tyhle,“ dodává Kučínský.

O svých deset slepic a hus přijde také pan Jan, který přímo sousedí se zahradou, kde se ptačí chřipka objevila. Podle něj i veterinářů pravděpodobně nákazu přinesly divoké kachny. „Já jdu ráno na zahradu a na zahradě na malém rybníčků je 65 divokých kachen a ty to sem asi dotáhly,“ řekl.

V okruhu deseti kilometrů budou následující tři týdny platit přísná opatření, například zákaz prodeje vajec.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme