Kvůli silným mrazům mohou zamrznout vodoměry a odstavit dodávky vody

Zhruba sedmnáct set případů zamrznutí vodoměru řešili loni technici Severočeských vodovodů a kanalizací v Ústeckém kraji. Tuhé mrazy předpovídají meteorologové i na následující dny. Majitelé hlavně starších domů by tak měli vodoměry před mrazem ochránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodoměry - teplá a studená

Vodoměry - teplá a studená | Foto: Ladislav Bába

„Přijeli jsme domů a nikomu netekla voda. Tak jsme hledali příčinu. Jinde voda tekla, takže nás napadlo, že je voda někde zamrzlá,“ popisuje Markéta Boudníková z Teplic svou nedávnou zkušenost se zamrznutým vodoměrem.

Jeho následné rozmražení museli vzít do rukou samotní nájemníci a více než hodinu trubku i s vodoměrem zahřívali fénem.

Ne vždy ale zamrzlý vodoměr může zprovoznit jeho majitel. Ve většině případů musí přijet technik, aby vodoměr vyměnil. A to není levná záležitost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí zamrznutí vodoměrů natáčel Jan Beneš

„Výměna vodoměru či přípojky se může vyšplhat až na několik tisíc korun,“ říká Iveta Kardianová ze Severočeských vodovodů a kanalizací.

Markéta Boudníková si na radu instalatéra nechala trubky kolem vodoměru zaizolovat. Od té doby má klid. Jak sama dodává, voda zamrzla také proto, že v dopoledních hodinách nebyl nikdo v domě doma a vodu nepouštěl:

„Tím, že je to v domě, bylo nám řečeno, že je náš problém si to nechat zajistit. Tak jsme si nechali zaizolovat trubky a od té doby se to nestalo. A navíc, od té doby byl v mrazech vždy někdo doma. Dokud totiž voda proudila, tak nezamrzla, ale tím, že jsme byli všichni pryč a voda v trubkách stála, tak nám to zamrzlo.“

V Ústeckém kraji v loňském roce stoupl počet výjezdů k zamrznutým vodoměrům o téměř sto procent oproti roku 2011 a ani letos to nevypadá, že by se situace zlepšovala.

„Evidujeme první případy zamrzlých vodoměrů a apelujeme na naše zákazníky, ať si vodoměry opravdu chrání, ať se přesvědčí, že šachty, ve kterých jsou vodoměry umístěné, mají zabezpečené proti mrazu,“ uvádí Iveta Kardianová.

Podle ní je třeba se přesvědčit, že do místa, kde se vodoměr nachází, nemůže dojít k proniknutí mrazu. To znamená, že tam není otevřené okno, šachta je pořádně uzavřená a vodoměr je tak chráněný.

Následující dny mají být ve znamení až dvacetistupňových mrazů. Stačí také co nejdříve trubky u vodoměru obalit například hadrem, anebo starým papírem.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme