Kvůli vleklé zimě budou plzeňským silničářům scházet peníze na opravu výtluků

Rozmary počasí, opakované sněžení, ledovky i následné oblevy postupně vyprázdnily na Plzeňsku slady se solí a tuhým posypem. Tamní silničáři spotřebovali během letošní zimy už desítky tisíc tun posypového materiálu. V létě jim kvůli tomu budou scházet peníze na opravy potahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři v akci (ilustrační foto) | Foto: OregonDOT, licence Creative Commons 2.5 Generic

Správa silnic odhaduje, že za celý letošní rok utratí za zimní údržbu přes 210 milionů korun.

Od kraje ale dostává každý rok balík peněz na zimu i letní opravy výtluků. Čím více utratí za zimu, tím méně pak zbude na obnovu zničených silnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posypovou situaci na Plzeňsku a vyhlídky tamních silničářů na letní opravy zjišťoval redaktor ČRo Lukáš Milota

Na podzim silničáři ujišťovali, že posypového materiálu je dost. Vleklá zima si ale vyžádala nespočet výjezdů a zásoby výrazně ztenčila.

Podle výrobního náměstka generálního ředitele krajské správy a údržby silnic Pavla Panušky velký zásah do rozpočtu udělal silničářům například uplynulý víkend.

„Na každé zimní období připravujeme zhruba 25 tisíc tun soli a 25 tisíc tun inertu. K dnešnímu dni máme vyčerpáno zhruba 20 tisíc tun soli i inertu. Na zásobách máme tři tisíce tun soli a na ten týden, co bude před námi, budeme dovážet dalších 1,5 tisíce tun,“ říká Panuška.

Ze zákona zajišťují krajští cestáři zimní údržbu až do konce března. Nedostatku soli se ale správa silnice nebojí, situaci už řeší. Kvůli dokupování posypových materiálů se nicméně zima v letošním roce prodraží, říká krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer.

„Jestliže je přes den teplo, v noci mrzne, přes den sněží, sůl se vyjezdí ze silnic, v noci namrzá, to znamená, že musíme opět solit,“ dodává Bauer.

Zimní údržbu v Plzeňském kraji má na starost 369 silničářů, kteří mají k dispozici 87 sypačů na chemický a 51 na inertní materiál, 14 sněhových fréz a 24 pluhů, nakladačů nebo manipulátorů.

Podle Panušky bude letos na silnice v Plzeňském kraji po skončení zimy smutný pohled, už nyní odhaduje škody za sto milionů korun.

Lukáš Milota, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme