Kvůli vleklému sporu oceláren hrozí stovkám lidí na Ostravsku propuštění

Ruská společnost Evraz by dnes měla oznámit, zda zavře svou ostravskou ocelárnu. Kvůli sporům o dodávku surového železa z nedalekého ArcelorMittal Ostrava trpí nejistotou všech 320 zaměstnanců včetně dalších lidí spojených s výrobou oceli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hutník

hutník | Foto: Česká televize

Boj o železo se vyhrotil minulý měsíc a skupina Evraz pohrozila hromadným propouštěním kvůli údajnému cenovému diktátu.


„Problém je v tom, že my musíme vlastně každý měsíc ceny a objemy surového železa, které dostáváme od ArcelorMittal. Ceny jsou neférové, peníze ztrácíme, takže tu situaci chceme zastavit,“ říká Pavel Tatyanin ze skupiny Evraz.

Definitivní konec ocelárny otevřeně připustil minulý měsíc. Odmítá diktát ze strany Arceloru. Jenže odtud zní naopak slova překvapení a zděšení z této mediální války.

„Dvanáct měsíců jsme byli schopni se spolu scházet, jednat a dojít k závěru. Pak najednou jako by se něco změnilo,“ říká generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil.

ArcelorMittal ujišťuje, že nabídl Evrazu hned několik variant řešení, aby na něm vydělaly obě strany. Evraz údajně trvá pouze na svém návrhu - jít takzvanou černomořskou cestou, která je ale pro ArcelorMittal neprůhledná a riskantní.

Evraz odebírá celou čtvrtinu z výroby obou vysokých pecí. Podle Kochuparampila by mělo zastavení ocelárny velké následky. O propouštění se zatím nemluví.

„Museli bychom samozřejmě najít jinou strategii - jak krátkodobou, tak i dlouhodobou. V žádném případě nechceme, aby se to dotklo našich zaměstnanců,“ ujišťuje.

Předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl je přesvědčen, že letitý ostravský spor o železo má kořeny v daleké minulosti a musí ho obě firmy jednoznačně vyřešit.
„Myslím, že řada těchto problémů má příčiny někde osm deset let zpátky, způsobu privatizace a vůbec rozdělování ocelářství na severu Moravy,“ říká.

Skupina Evraz má dnes tiskovou konferenci v Praze. Tam by mělo zaznít, zda ocelárna bude a nebo nebude odstavena.

Milan Kopp, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme