Kyselka přijde o více než 80 let starou lipovou alej. Za špatný stav stromů může špatné ošetřování

Radnice bývalých lázní Kyselka na Karlovarsku plánuje v průběhu roku pokácet 80 let starou lipovou alej v centru města. Stromy jsou nemocné a nebezpečné pro město. Nahradit je má nová výsadba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lipová alej v bývalých lázních Kyselka na Karlovarsku | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Pro historické centrum půjde o významnou proměnu. K obnově aleje totiž dojde po více než 80 letech. Hlavním důvodem je stav stromů. Ty jsou nemocné a nebezpečné.

Špatný stav lipové aleje odhalil odborný posudek, který si vyžádali zástupci radnice. „Původně jsme počítali s ozdravným řezem. Odborníci nás ale vyvedli z omylu. Většina z více než tří desítek lip je nemocná. Koruny stromů se lámou. Popadané větve tady nacházíme v podstatě pořád,“ říká starosta Aleš Labík.

Starostova slova potvrzuje koordinátorka péče o zeleň Krajské správy a údržby silnic Jana Borovičková. „Většina dřevin v historické aleji byla v minulosti velmi špatně ošetřena. Zvolen byl špatný způsob řezu, který se u lip vůbec nepoužívá. Tím řezem vznikla posléze sekundární koruna, kdy výhony v koruně dostatečně nedrží. Mají sklon k vylamování,“ vysvětluje Borovičková.

„Tím jak se zároveň odřezaly kosterní větve, vznikly velké řezné rány. Ty jsou infikované a postupně od nich stromy vyhnívají. Dřeviny jsou teď nebezpečné a nestabilní. Mají v sobě praskliny a dutiny. Právě proto musíme lípy pokácet a pak je nahradíme novou alejí. K dispozici máme odborné posudky, které obnovu stromořadí jednoznačně doporučují,“ doplňuje Jana Borovičková.

Za aktuální stav stromů může zejména dlouhodobá neodborná péče

„Nejzásadnějším zásahem bylo prořezání stromů, které si radnice objednala před 15 lety. Právě to škody v podstatě nevratně poškodilo,“ dodává Borovičková.

Podle současné legislativy se o dřeviny na hlavní nábřežní ulici v Kyselce stará Krajská správa a údržba silnic. Kácení plánuje na podzim, obnovu aleje na příští rok. Vedení obce chce současně upravit celé nábřeží. O pomoc chce požádat Povodí Ohře.

Starosta Aleš Labík si je vědom, že veřejnost veškeré dění kolem Kyselky pozorně sleduje. „Samozřejmě že máme trochu obavy i z negativních reakcí. Nicméně věříme, že každý kdo se sem přijede podívat, tak v reálu uvidí, že kácení bylo nutné. A naše společné rozhodnutí pochopí,“ uzavírá starosta.


Tato stará lipová alej půjde k zemi

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme