Labutě otrávené botulotoxinem se vrátily na pardubický Bajkal

Pardubickým hasičům a ochráncům přírody z Pasíček se podařilo navrátit do volné přírody labutě, které před několika měsíci bojovaly následkem otravy o život. Zatím neobjasněný hromadný úhyn na umělé nádrži Bajkal v Polabinách, způsobený jedem botulotoxinem, ale přežily jen čtyři labutě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labuť velká - Samec (vlevo) a samice na zamrzající vodě | Foto: Wikipedia, Marek Szczepanek

„Bylo to hodně komplikované, protože jsme nevěděli, co jim je. Došlo k rychlým úhynům, takže se muselo počkat na laboratorní vyšetření. Nevěděli jsem, co jim můžeme dát, co jim můžeme napíchat, jak jim pomoct. Takže to bylo i hodně nervové,“ popsala nepříjemné okamžiky provozovatelka záchranné stanice Marie Cachová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž od redaktora Ondřeje Wolfa.

Čtyři zachráněné labutě se podle ní nyní do volné přírody opět těší. Pardubičtí hasiči je na řeku vypustili ze speciálního člunu. „Každá z labutí si odplula někam jinam. Rozhlédnou se po okolí, kde se každá usadí,“ přiblížila Cachová.

Podle ní se labutě otrávily proto, že Bajkal není pořádně čištěný. „V bahně vzniknul botulismus, takže je to spíš kvůli lidem. Kdyby se to pravidelně čistilo, nemuselo k tomu dojít,“ domnívá se provozovatelka záchranné stanice.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme