Lanovka na Sněžku je hotová, turisty by mohla vozit už před Vánoci

Nová kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku je po stavební stránce hotová. Teď ji čekají zatěžkávací zkoušky, revize a inspekční prohlídky. Pokud vše půjde hladce, mohla by se lanovka pro veřejnost rozjet 21. prosince. To by bylo zhruba o tři měsíce dříve, než se původně plánovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedačková lanová dráha vedoucí z Pece pod Sněžkou na Trutnovsku přes Růžovou horu na Sněžku | Zdroj: ČTK

Hlavní zatěžkávací zkouška čeká lanovku dnes. Zařízení korun prověří několik desítek sudů s pivem, které vaří Luční bouda na hřebenech Krkonoš.

Nová lanovka má místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky.

Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, pro turisty však bude rozhodně pohodlnější a měla by lépe odolávat větru. Právě ten v minulosti způsoboval problémy, a lanovka tak často nemohla jezdit.

Kromě vlastní technologie lanovky jsou už teď hotové i dolní a horní stanice a mezistanice na Růžové hoře.

Stavba za 300 milionů

Původní lanovka na Sněžku dojezdila na horním úseku vloni v květnu, na spodním začátkem září 2012. V minulosti každoročně svezla 200 tisíc turistů.

Podle původních plánů měla být nová lanovka funkční v březnu příštího roku. Nakonec ale stavbaři a technici stihli vše s několikaměsíčním předstihem.

Pokud revize a zatěžkávací zkoušky proběhnou bez problémů, první turisté by se mohli na Sněžku svézt už před Vánoci, konkrétně 21. prosince.

Stavba přišla na zhruba 300 milionů korun. Investorem je město Pec pod Sněžkou, které na lanovku získalo dotaci z fondů Evropské unie.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme