Lanovka na Sněžku přerušuje do neděle svoji odstávku

Lanovka na Sněžku opět vozí turisty. Technici ráno přerušili odstávku kvůli státnímu svátku i současnému počasí. Inverze nabízí i dnes jedinečné pohledy do krajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedačková lanovka na Sněžku | Foto: Lanová dráha Sněžka

„Počasí na hřebenech dnes opět naprosto bez mraků, je jasno tak, jako tomu je v posledních dnech už téměř s železnou pravidelností, teploty teď nijak vysoko nejsou, ale oproti nížinám je už nad nulou., a to na Sněžce téměř plus tři stupně,“ ilustruje atmosféru Krkonoš z terénu Martin Pařízek.

Lanovka se první jízdou rozjela už v osm hodin ráno a jezdit bude každou hodinu. Její provoz ale bude také podřízen poptávce – pokud se dostaví více návštěvníků, pojede i častěji. Poslední jízda se uskuteční v 18 hodin večer. Stejný provoz bude platit i pro neděli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Pařízek informuje v Ranním radiožurnálu o provozu lanovky na Sněžku

Odstávka bude pokračovat po víkendu, aby bylo možné lanovku opřed zimou pořádně prověřit.

Lanovka na Sněžku má před sebou pravděpodobně poslední zimní sezónu. Po letech příprav by se 62 let stará lanovka měla definitivně zastavit už příští rok. Stařičké sedačky nahradí v roce 2013 nové čtyřmístné kabinky.

Technici musejí projít celou trasu lanovky od Pece pod Sněžkou až po Sněžku. Staré zařízení musí celý tým techniků detailně prověřit, a tak největší ruch je právě na mezistanici na Růžové hoře.

O bezpečnost a dobrou pověst lanovky se zde již několik let stará jeden ze strojníků Jaroslav Fuksa, který popisuje postup prací: „Předvečírem jsme dělali lano, výměna vložky, se dávala vložka do lana. To je asi 150 metrů až 240. Pochůzkáři dva vyjedou na trať, zkontrolujou baterie. Kolega vyndává ložiska, který pochůzkáři našli, že jsou špatný, tak vymění ty ložiska.“

Podle strojníka Aloise Thama dostává lanovka v zimě, kdy bývají na Sněžce i vichřice, dost často zabrat: „Uvidíme, jak se bude chovat ta nová, tahle to zatím přežívala dobře.“

Lanovku je třeba mnohdy projíždět i v noci, když bývá námraza. „Takových 300, 400 metrů se s tím popojede, aby se ta námraza z toho dostala dolů, aby to neshodilo lano,“ říká Alois Tham a dodává, že v případě špatného počasí musí obsluha lanovky držet celonoční obsluhu.

Lanovka „babička“ je tak za léta svého provozu většinou srdeční záležitostí všech jejích obsluhovatelů.

Martin Pařízek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme