Lavina v Krkonoších usmrtila 28letého lyžaře, dalšího zranila

Masa sněhu zasypala v Krkonoších 28letého skialpinistu. Na českých horách zabila lavina člověka poprvé po pěti letech. Druhý lyžař skončil v královéhradecké fakultní nemocnici, kam ho z Pece pod Sněžkou transportoval vrtulník. 32letý muž má mnohačetná poranění, ale je mimo ohrožení života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři v Krkonoších, skiareál Herlíkovice

Lyžaři v Krkonoších, skiareál Herlíkovice | Foto: Simona Bartošová

Lavina spadla před polednem v oblasti Malé Studniční jámy nad Obřím dolem, kde se v té době pohybovali tři lyžaři.

Jeden z nich se před valícím se sněhem stihl schovat za skalnatý výběžek. Druhého muže lavina zavalila částečně, podařilo se mu ale z masy sněhu dostat.

Oba se pak snažili vyprostit svého zasypaného kamaráda, kterému na povrch vyčnívala jen lyžařská hůlka. Povedlo se jim to, ale lyžař už nejevil známky života.

„Ihned u něho zahájil laickou resuscitaci. Mezitím byla událost ohlášena na tísňovou linku naší záchranky. Operátoři aktivovali standard lavinová nehoda,“ říká Ivo Novák z krajské záchranné zdravotní služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pod lavinou zemřel lyžař. Náčelník horské služby Krkonoše Adolf Klepš upozornil, že v oblasti platí třetí stupeň lavinového nebezpečí

Oživit 28letého lyžaře se už ale nepodařilo ani záchranářům. Ti se k místu nehody dostali vrtulníkem, který cestou přibral psovoda horské služby i s lavinovým psem.

Zraněného lyžaře, který měl několik zlomenin, pak vrtulník přepravil do fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Studniční jáma je podle expertů jedním z nejnebezpečnějších lavinových svahů, horská služba navíc upozorňovala na zvýšené riziko pádu lavin.

„Je to typický lavinový terén, typická lavinová dráha, která je součástí lavinového katastru, kterého se týká i výstraha, kterou horská služba vydává, to znamená vyhlášení třetího lavinového stupně z pětistupňové škály,“ upozorňuje náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Lavina | Foto: Český rozhlas

Skialpinisté, kteří se navíc pohybovali mimo značenou trasu v první zóně národního parku, si podle něj měli být nebezpečí vědomi. Klepš zdůrazňuje, že oba přeživší měli obrovské štěstí.

„Pokud by se v prostoru nepohybovali, tak pravděpodobnost laviny by byla menší, nicméně není vyloučená. Může ji spustit i zvěř nebo pád jakéhokoliv předmětu. Jsou i situace, kdy se lavina spouští samovolně, ale v tomto případě to byla stoprocentně vina lyžařů,“ dodává.

Pokud horská služba vyhlásí třetí a vyšší lavinový stupeň, lidé by neměli opouštět značené turistické cesty a chodit do volného terénu. Podle Klepše ale bývá právě třetí stupeň často podceňován.

Vladimír Kroc, Martin Pařízek, Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme