Lázně přicházejí o pacienty a musí šetřit. V Jáchymově zavírají provozy a propouští

Až o polovinu se snížil za posledního čtvrt roku počet pacientů v českých lázních. Důvodem je nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která omezuje lázeňskou péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Některé léčebny už musely kvůli úbytku lidí zavést úsporná opatření. To je případ i Lázní Jáchymov. Tam uzavírají některé provozy a propouštějí zaměstnance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázeňské centrum Agricola je nejstarším lázeňským domem a tradičním symbolem lázní Jáchymov | Foto: Léčebné lázně Jáchymov

Lázeňská sestra Romana má strach. Přijít o práci by pro její rodinu byla tragédie.

„Určitě se bojím, protože jsem práci dlouho sháněla. Mám dvě děti, takže určitě by to mělo velký dopad,“ říká.

Lázně Jáchymov pomáhají lidem, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. Každý rok ošetřily více než 20 tisíc pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jáchymovských lázních natáčela reportérka Andrea Strohmaierová

Teď klesl jejich počet o dobrých 50 procent. První změny proto na sebe nenechaly dlouho čekat, potvrzuje ředitel jednoho z lázeňských domů Karel Denk.

„Byli jsme nuceni na zimní období omezit provoz některých středisek, dokonce jsme zavřeli na dobu čtrnácti dnů.“

A to není rozhodně všechno. S úbytkem klientů muselo odejít i 50 zaměstnanců. „Dotklo se to zejména oddělení stravování a úklidu,“ dodal ředitel.

Úbytek pacientů bude pokračovat a pro některé pacienty, kteří léčbu potřebovali, se zřejmě dveře zavřou úplně.

„Samozřejmě je nám to líto hlavně z hlediska klientů samotných, protože někteří na tom jsou opravdu špatně. Zvláště lidé v produktivním věku teď vlastně nemají dobrou vyhlídku. Tím, že se jim omezí zdravotní péče, tak budou pravděpodobně víc nemocní, než bývali,“ obává se Karel Denk.

České lázně mají problémy, kvůli omezení úhrad přišly až o polovinu pacientů

Číst článek

Celých 20 let jezdí do Jáchymova Petr z Křivoklátska. Jeho diagnóza zní Bechtěrevova nemoc. Několik měsíců ležel na posteli a znovu se učil chodit. Lékař mu řekl, že skončí na vozíku, ale neskončil. Pomohly mu lázně, pravidelně každý rok čtyři neděle.

„Já díky tomu lezu po skalách, jezdím do hor. S Bechtěrevovou chorobou jde žít, ale musí člověk cvičit, hýbat se. Radon je jedinečný na tuhle diagnózu a tady to opravdu funguje. Kdyby to nefungovalo, tak sem nejezdím,“ popisuje pan Petr.

Jeho pobyt stojí kolem 30 tisíc korun. Pokud by nemohl jezdit do léčebny tak jako dosud a navíc by si musel některý pobyt uhradit sám, udělá všechno proto, aby peníze získal.

„Pro mě to bude hodně špatně, ale já si na to půjčím nebo si prostě našetřím, protože to říkám všem: Měsíc v lázních je rok života navíc. Bez lázní bych nemohl pracovat a bylo by to škoda, kdyby to přestalo fungovat, jak to funguje doteď.“

Andrea Strohmaierová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme