Lázně v Janských Lázních zřejmě porušují zákon. Vybírají neoprávněné poplatky

Lázně v Janských Lázních zřejmě porušují zákon a mohou tak přijít o další pacienty. Vybírají totiž poplatky, na které nemají nárok. Týká se to rodičů dětí do šesti let, kteří své potomky do lázní doprovází. Léčebna je nutí platit tisíce korun navíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Secesní kolonáda | Foto: město Janské Lázně

Hana Pánková z Benešova je maminkou dvouleté Anežky. Ta se narodila s dětskou mozkovou obrnou a obě se tak do Janských Lázní chystají na osmitýdenní pobyt plný důležitých rehabilitačních cviků.

Jenže při objednávání pobytu se dozvěděly nečekanou věc - lázně kromě regulačních poplatků požadují zaplatit od Hany i za ubytování a stravu. „Kdybychom jely na rehabilitační pobyt a počítaly s dobou osm týdnů, tak by jen ten doplatek byl kolem 12 tisíc,“ říká Hana Pánková.

Přitom každý rodič v lázních za sebe i dítě platí stokorunový regulační poplatek - a to při dvouměsíčním pobytu znamená dalších dvanáct tisíc korun. V rodinách s takto postiženými dětmi ale často pracuje jen otec a matka se o dítě stará doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zřejmě nezákonném výběru poplatků v Janských Lázních informoval reportér Václav Plecháček

Kvůli tomu si tak někteří lázně nebudou moci dovolit. „Tenhle poplatek maminky hodně odrazuje, prostě na to nemají,“ potvrzuje Hana Pánková. Ředitel lázní Josef Šimurda k téhle problematice příliš sdílný nebyl.

„Je to standardní přístup tak jako v kterýchkoli jiných lázních, já v tom nevidím nic mimořádného,“ řekl pouze. Jeho slova ale vyvrací Iva Řezníčková, spoluzakladatelka občanské iniciativy Zachraňte Vesnu.

„Ptali jsme se i v jiných zařízeních, kde ta rehabilitační lůžka jsou, jako třeba v Košumberku, a žádný takový poplatek se tam nevybírá,“ tvrdí. A zvláštní a nezákonná praxe v Janských Lázních překvapila i Oldřicha Tichého ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Zákon říká, že dítě do šesti let věku má nárok na doprovod dospělé osoby. Je to hrazená služba, čili nemůže žádné lázeňské zařízení chtít po klientovi jakékoli pojišťovny za standardní ubytování a standardní stravu více než stokorunový regulační poplatek za dítě a stokorunový regulační poplatek za rodiče,“ ujišťuje.

Rodiče malých pacientů by se tak měli se stížností obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu. Oblíbená dětská léčebna Vesna ale mezitím riskuje, že lidé kromě stížností raději pojedou do jiných lázní, kde zaplatí o tisíce korun méně.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme