Lázně Velichovky poprvé za více než 100 let nepřijímají pacienty, areál je liduprázdný

Krásný lázeňský objekt ve Velichovkách je opuštěný. Lázně dluží přes 50 milionů korun a prozatím ukončily svoji činnost. Zaměstnanci jsou od pondělí doma a neví co bude dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velichovky | Foto: Ľubomír Smatana

Lidé si dobírají dovolenou a ti, kteří ji už nemají, jsou zatím do odvolání doma a měli by dostávat 60 % platu. Mnozí ale pochybují, že jim ještě nějaké peníze na účet přijdou, s napětím čekají, jestli jim vůbec přijde výplata za měsíc červen.

Lázně trápí milionové dluhy a je možné, že skutečně definitivně skončí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současnou situaci ve Velichovkách se zajímal Václav Plecháček

Pro místní by to mělo obrovský dopad. V lázních pracovala stovka lidí, z toho necelá polovina těch, kteří přímo ve Velichovkách bydlí. Velichovky přitom mají 750 obyvatel, z toho 350 v produktivním věku a z nich téměř padesát přijde o zaměstnání.

Mnozí přitom v lázních pracovali řadu let. Například pan Jiří, který strávil v lázních 25 let. Stále doufá, že se najde silný investor, který dluhy zaplatí a lázně zachrání.

V opačném případě ale konec lázní výrazně poznamená i běžný život v obci - třeba prodavačka v jediných místních potravinách říkala, že ji denní tržba klesla o dva tisíce korun, co je na malý krámek téměř likvidační. Zatím to prý vyřeší zkrácením otevírací doby. Podobné to bude i v jednom z místních barů, kde už pravděpodobně nebudou mít otevřeno sedm dní v týdnu.

Lázně sice obci nepatřily, ale lázeňské poplatky tvořily podstatnou část rozpočtu. Obec Velichovky hospodaří s rozpočtem 13 milionů korun a každoročně získaly díky lázním více než jeden milion. Na obecním úřadě už sice při sestavování toho letošního rozpočtu tušili problémy a počítali jen se zhruba polovinou, ve skutečnosti ale přijde asi jen sto tisíc a obec tak bude muset škrtat některé výdaje.

Podle nezávislého starosty Josefa Karla jsou teď Velichovky liduprázdnou obcí a také on doufá, že se podaří lázeňský komplex časem znovu zprovoznit.

Lázně Velichovky | Foto: Agentura CzechTourism

Zvětšit mapu

mkp, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme